STK

Tümü

Erkan Yağcı: “2022’ye ciddi bir şekilde hazırlanmalıyız”

Erkan Yağcı: “2022’ye ciddi bir şekilde hazırlanmalıyız”

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği’nin (POYD) Nirvana Cosmopolitan’da gerçekleştirilen geleneksel öğle yemeğinde konuşan AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı, turizmcileri 2022 yılında daha iyi bir sezon beklediğini belirterek “2022’ye ciddi bir şekilde hazırlanmalıyız” dedi.

AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı şöyle konuştu:

- Pandemi döneminde STK’ların neden önemli olduğunu bir kez daha gördük. Bizler birer turizm gönüllüsü olarak tüm gücümüzle çalışıyoruz. Bizler, turizmi iyileştirmek, turizmin önündeki engelleri kaldırmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Ben şahsen turizme değer katma düşüncesi ile hareket ediyorum.

- 2020 yılının Şubat ayında Covid-19 tüm dünyada kendisini göstermeye başladı. Mart ayı ile de Türkiye’de ilk vakalar görüldü. O dönem tüm dünyada vaka sayısı 40 bindi. Nisan ayı gibi de Türkiye’de sokağa çıkma yasakları başladı. Antalya sokakları boş ve karanlık kaldı. ‘Dünya nereye gidiyor’ dediğimiz bir ortam vardı. Ama biz turizmciler hiçbir zaman ümidimizi kaybetmedik. Salgın gerçeğini kabul ettik.

- Pandeminin başında en büyük düşüncemiz personel oldu. İnsan kaynağımızı korumak önceliğimizdi. Çalışanlarımızın maddi imkanlarının devamı için Kültür ve Turizm Bakanlığımız öncülüğünde Kısa Çalışma Ödeneği hayata geçti. Ardından turizmciler için kredi destekleri ve vergi ertelemeleri devreye girdi. Bizler de 2 aylık bir süreç sonunda Güvenli Turizm Sertifikası ile tüm hazırlıklarımızı tamamlayarak tekrar turizmi başlattık. Bu durum bizim turizme inancımızın bir göstergesidir.

- Sertifikasyon programı bize bir yol haritası çıkardı ve bu sertifika sayesinde 2020 yılında Antalya’da 3,5 milyon turist ağırladık. Biz 3,5 milyon turist ağırlarken Antalya’yı karşılaştırdığımız İspanya’nın Mayorka adası 1,5 milyon turist ağırlayabildi. Turizm Bakanımız ve STK’lar başta olmak üzere herkes çok çalıştı. Bu başarı hepimizindir.

- 2021 yılına da her türlü zorluğa rağmen başladık. 2010 yılına göre gayet başarılı bir yıldı. Antalya’da 9 milyon turist sayısını aşacağız. 2021 yılındaki süreç 2022 yılına umutlu ve iyimser bakmamızı sağlıyor. Önümüz açık görünüyor. Ancak bir taraftan Pandemi ile uğraşırken bir taraftan da bilgi kirliliği ile uğraştık. Her Şey Dahil kalkıyor, açık büfeler kalkıyor gibi aslı olmayan haberlerle de çok mücadele ettik.

- 2022 için ise personel konusunu konuşuyoruz. Bu sorunu aşmak için neler yapabiliriz düşünüyoruz. Her türlü öneriye de açığız. Bu sorunun farkındayız ve bu sorunu aşmak için çaba harcıyoruz.

- 2022 yılında kısıtlamalar eskisi gibi olmayacak düşüncesindeyiz. Geçtiğimiz günlerde Londra’da gerçekleştirilen WTM’ye katıldık. Her ne kadar fuar küçülse de insanların seyahat etme arzusunun devam ettiğini gördük. Orada yapılan bir ankette insanların yüzde 50’si seyahat etmeyi planladığını, seyahat etmeyi planlayanların içindeki yüzde 60’lık kısım da plaj tatili arzuladığını belirtmiş. Anladığımız kadarıyla 2022 yılında deniz-kum-güneş trendi yükselişe geçecek. İnsanlar güvenli ortamlar sunduğu için otellerde tatil yapmak istediklerini belirtiyor.

2022’nin sonlarında pandemi yerine artık iklim değişikliklerinin turizme etkisini konuşacağız. 2022 yılında sektörümüzün kendi sorunlarına döneceğiz. Bu çerçevede 2022 yılına ciddi bir şekilde hazırlanmalıyız. Özellikle personel sorunumuza dikkat etmeliyiz. Türkiye turizminin önü açık. 2022’den çok daha ümitli olabiliriz. 2022 çok daha iyi bir yıl olacak.

Başkan Yağcı, 25 Kasım’da AKTOB’un gerçekleştireceği Resort Turizm Kongresi’nde turizmin geleceğini konuşacaklarını belirterek turizmcileri dolu dolu bir program beklediğini söyledi.