STK

Tümü

Erkan Yağcı: “Lüks her şey dahile talep artıyor”

Erkan Yağcı: “Lüks her şey dahile talep artıyor”

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Geleneksel Öğle Yemeği Antalya’nın gözde turizm merkezlerinden Belek’teki Cornelia Diamond’da gerçekleştirildi.

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, TÜROFED Yönetim Kurul Başkanı Sururi Çorabatır’ın da katıldığı yemeğin açılış konuşmasını AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı yaptı. Dünya, Türkiye ve Antalya turizminin güncel durumunu değerlendiren Başkan Yağcı, 2 yıl aradan sonra en yoğun turizm sezonunu yaşadıklarını söyledi.

“İYİ HİZMETİN KARŞILIĞI VAR”
Antalya ve Türkiye’ni turizm hedefinin çok büyük olduğunu ve bu hedefler doğrultusunda çalışmalar yürüttüklerini belirten Başkan Yağcı, şöyle konuştu: “Antalya’yı geleceğe hazırlamalıyız. Bizler bunun çabası içindeyiz. Avrupa bölgesi turizm hareketlerinde Türkiye hızla topanlanıyor. Seyahat vazgeçilmez bir unsurdur. Baktığımızda özellikle lüks segment otel yatırımlarına ilgi 2019 yılının üzerinde seyrediyor. Bu açıdan baktığımız zaman Türkiye ve Antalya, iyi hizmet vermeye devam ederse bu hizmetin bir alıcısının olduğunu görüyoruz. Lüks her şey dahil sistemine büyük bir talep artışı var. Yani iyi hizmetin karşılığı var.

“REKABET GÜCÜMÜZÜ KAYBETMEMELİYİZ”
Pandemi dönemi ve sonrasında bir kez daha gördük ki istihdam turizm sektörü için çok önemli bir konu. Bu konuda bizlerin çaba sarf etmesi gerekiyor. Rekabet gücümüzü kaybetmememiz için bu sorunu çözmeliyiz.

“ANTALYA EN HIZLI TOPARLANAN DESTİNASYON”
İlk üç aylık verilere bakınca turist başı harcama 845 dolara yükseldi. Bu konuda en iyi yıla doğru gidiyoruz. 3 ay sonra bu rakamlar daha da yükselecektir. Türkiye ve Antalya için beklentilerin üzerinde bir sezon yaşıyoruz. Böyle devam ederse yılsonunda Antalya’da 12 milyon turist sayısına ulaşacağımızı öngörüyoruz. Pandemi ve pandemi sonrasında tek hedefimiz turisti Antalya’ya getirmekti ve bunu da başardığımıza inanıyoruz. Antalya en hızlı toparlanan sahil destinasyonu oldu. Almanya, Polonya, İngiltere pazarlarında 2019 rakamlarını geride bıraktık. 2022 yılında 2019'a yaklaşan bir yıl yaşayacağız. Tahminimize göre 2019’un yüzde 90’ına ulaşacağız.”

Antalya’da etkinliklerin önemine de değinen AKTOB Başkanı Yağcı, “Antalya’da her 15 günde bir etkinlik olması gerekmektedir. Bu sağlanırsa Antalya turizmini yukarıya doğru daha hızlı taşıyabiliriz” diye konuştu.