STK

Erkan Yağcı : “Tüm dinamiklerle el ele verdiğimiz bu mücadeleyi kazanacağız”

Tourism Today - Turizmden Haberler - Turizm Haberleri

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Dr. Erkan Yağcı yaptığı basın açıklamasında, COVID-19 krizinin; milyonlarca insanın yaşamını ve geçim kaynaklarını etkilediğini, seyahat, turizm ve konaklama sektörünü de derinden etkilediğini hatırlatarak, “Başarılı bir süreç yönetimi ile kurallara tavizsiz uymalı ve düzenlemeleri aynen devam ettirmeliyiz” dedi.

“COVID-19 pandemisine karşı mücadelimiz sürerken, sektörümüz zor bir süreçten geçiyor” diyen Dr. Yağcı, Türkiye’de tüm dinamiklerle el ele verilen bu mücadeleyi kazanacaklarını, bu başarı için ülke genelinde olduğu gibi, turizmde de kurallara tavizsiz uyulması gerektiğinin altını çizdi. 

Belirlenen düzenlemelere de aynen devam edilmesini gerektiğini vurgulayan Dr. Yağcı, “İngiltere’den uçuşlar başladı, iç pazar hareketlendi, Rusya’dan haber bekleniyor. Sıkıntılı bir dönemden sonra bunlar turizm ile ilgili sevindirici gelişmeler. Almanya ve Avrupa Birliğinin Seyahat Uyarısı kararını yakın zamanda objektif zeminde alınacağını ümit ediyoruz” dedi.

Bu alandaki olumlu gelişmelerin, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve kamu yönetiminin getirdiği düzenlemeler, konaklama tesislerinin aldığı önlemler ve kurallara uyum ile elde edildiği gerçeğini dikkate alarak bu konuda her kesimin her kişi kurum ve kuruluşun kurallara uymaya azami dikkat göstermesi gerektiğini söyleyen Dr. Yağcı, şunları vurguladı: “Güvenli Turizm Sertifikasyon sisteminin düzenlemeleri bu dönemde çok önemli.  İspanya ve Yunanistan’da yaşananları görerek önlemlerimizi tavizsiz uygulamalıyız.”

Şimdiye kadar Antalya da 470 konaklama tesisi Güvenli Turizm Sertifikasını almaya başvurdu. Bunlardan 281’i belgelendi. 189 işletme belgelendirme sürecinde. Antalya bu sertifikada da bir numaralı destinasyon. Ayrıca, T.C.  Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde yönetilen “Güvenli Turizm Sertifikası”, konukların beklentilerini karşılamak ve tüm süreci yönetmek amacıyla, turizm çalışanlarına eğitimler sunulmakta olduğuna da işaret eden Dr. Yağcı, “Aynı zamanda hijyen konusunda etkin çalışmalar yapılmakta, dezenfeksiyon ve sosyal mesafe, Covid-19 bulaşma riskini azaltmak için uygun gıda hijyeni ve güvenliği uygulamalarını ve süreçlerini tamamlamaktadır” dedi.

Bu dönemde, yurtdışında yaşayan vatandaşların, tatillerini Türkiye’de yapmalarının önemli olacağını söyleyen Dr.Yağcı, devamında şunu vurguladı: “Almanya da yaşayan 3 milyonu aşkın vatandaşımız başta olmak üzere, yurtdışında bulunan 8 milyondan fazla yurttaşımızın, rahatlıkla tatillerini ülkemizde geçirmeleri imkanını oluşturmalıyız. Tatillerini Antalya da Türkiye de geçirmeleri için en uygun koşulları oluşturuyoruz. Bu nedenle özellikle Almanya başta olmak üzeri AB ülkeleri bu kapsamda seyahat uyarılarını kaldırıp bu tatil olanağının sağlanması son derece önemlidir. Böyle özel bir senede özellikle vatandaşlarımızın ülkemizde ve Antalya da tatil yapmaları anlamlıdır. Almanya’nın kararını siyasi ve ekonomik zeminden bağımsız turizm anlamında değerlendirip, seyahat özgürlüklerini ve Türkiye’nin bu dönemde yaptığı çalışmaları göz önüne alarak uyarısını kaldırmasını ümit ediyoruz.”

Bunlara ilaveten; Bu yıl turizm sezonunda önceliğin; işletmelerimizi açık tutmak, ticari faaliyetimize devam etmek olduğunu ortaya koyan  Dr.Yağcı, “Bunları yaparken de dikkatimiz; fiyat dengesi, kalite unsuru ve özellikle Güvenli Turizm Sertifikasyon sistemi kriterlerini tavizsiz uygulamak olmalıdır. Özellikle sektöre verilecek destekler; nakit akışı imkanları, kredi destekleri, istihdam destekleri 2020 yılı boyunca devam etmelidir” dedi.  

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!