STK

Tümü

Erkan Yağcı: “Turizm sektörünün rekabetten çok işbirliğine yönelmesi gerekiyor”

Erkan Yağcı: “Turizm sektörünün rekabetten çok işbirliğine yönelmesi gerekiyor”

12. Resort Turizm Kongresi, Aska Lara Resort’te Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da katıldığı törenle başladı.

Kongre’nin ilk açılış konuşmasını AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı yaptı: “AKTOB, kuruluşundan bugüne sektörün sesi olmuştur. Bugün gerçekleştirdiğimiz Resort Turizm Kongresi de konu ve konuşmacıları ile Türkiye turizminin en önemli sektörel buluşmalarından biri olmuştur. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

Bugün dünyadaki sıkıntılara rağmen Türkiye dünya turizminde ilk 5’te yer almıştır. Dünya son 3 yıldır pandemi ile sonrasında sıcak çatışma ve bölgesel sıkıtılar yaşamaktadır. Birlik ve beraberlik içinde çalışmanın önemini de bu dönemde daha iyi gördük. Bu Cumhurbaşkanımıza, Turizm Bakanımıza, Dışişleri Bakanımıza Valimize ve tüm bürokrat ve üyelerimize destekleri için birliğimiz adına teşekkür ediyoruz. Bu dönemde TÜROFED Başkanımız Sururi Çorabatır ile çok yakın çalıştık.

İlk olarak Güvenli Turizm Sertifikası oluşturduk. Bakanımıza burada gösterdiği liderlik için teşekkür ediyoruz. Aydığımız önlerler diğer ülkelere örnek olmuştur. Yaptığımız işlerde küresel işleri yakından takip ediyoruz. Bu noktada ülkemiz öncü bir yol izlemiştir. Bu dönemde insan kaynağımızı korumak en önemli konumuz olmuştur.

Başarı tesadüf değildir. Bu başarı proaktif olmanın ve iyi çalışmanın eseridir. Sorunun değil çözümün bir parçası olmaya devam edeceğiz.

G20 zirvesinde gıda, sağlık, dijital dönüşüm konuları ele alındı. Burada adil paylaşım da irdelendi. Dünya Turizm Günü’nde turizmin önemine yeniden vurgu yapıldı. Son üç yıldaki gelişmeler turizmin ne kadar kırılgan bir yapıda olduğunu gösterdi.

Turizm alt yapı yatırımları devam etmesi gerekiyor. Her şeye rağmen Türkiye turizminin önümüzdeki dönemde büyümeye devam edeceğini söyleyebiliriz. Turizme inancımız bu noktada tamdır. AKTOB bu süreçte çok önemli bir sürece şahitlik etmiştir.

TGA kamu ve özel sektör işbirliğine en güzel örnektir. TGA krizi dönüştürmede en önemli araç olmuştur.

Yarını kendi önceliklerimiz çerçevesinde planlamalıyız. Cumhuriyetin 2. yüzyılına yeni bir senaryo ile girmeliyiz.

Turizm sektörünün rekabetten çok işbirliğine yönelmesi gerekiyor. Artık hepimizin iyi olması gerekiyor. Birbirimizin rakibi olmamalıyız. Bizim rakibimiz İspanya, İtalya ve Yunanistan’daki otellerdir.”