STK

Tümü

Ertan Ustaoğlu, “2021 için önümüzü göremez hale geldik”

Ertan Ustaoğlu, “2021 için önümüzü göremez hale geldik”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) bu yıl ilk kez düzenlediği 1. Uluslararası Turizm Forumu’nda, ‘Pandemiyle Değişen Konaklama Sektörü’ adlı panele katılan TÜRKODER Başkanı Ertan Ustaoğlu, “Pandemi seyrini düşürebilirse bizleri çok güzel günlerin beklediğini düşünüyorum” dedi.

Panelde paylaşımlarda bulunan bir diğer değerli isim TÜRKODER Başkanı Ertan Ustaoğlu, sözlerine “Aslında yaşadığımız krizler 2015’ten başlıyor. 2015’ten bu yana çok farklı ve çeşitli etkenli krizler yaşadık. Ama bu kriz maalesef diğerlerine benzemiyor. Bütün dünyaca bu krize yakalandık. Pandeminin bu şekilde yayılması maalesef bizleri zor duruma düşürdü. 2019’un sonbaharında yapmış olduğumuz planlamalarımızı rafa kaldırmak zorunda kaldık. Ocak ve Şubat iyi olsa bile daha sonra Mart, Nisan ve Mayıs ayları bizi çok düşürdü ve önümüzü göremedik. Bu durum bizi panik haline getirdi. Bundan dolayı pandeminin bizi bu şekilde etkilemesi çeşitli tedbirler almaya yönlendirdi” diyerek başladı.

Güvenli Turizm Sertifikası ile ilgili Ustaoğlu, “Bütün dünyada güvenilir bir şekilde konaklama sektörünü ön plana çıkarttık. Dolayısıyla bu, insanların yurtdışından ülkemize güvenli bir şekilde seyahat etmesini sağladı. Bu bize Temmuz ve Ağustos hatta Eylül ve Ekim aylarında hareketlilik sağladı ve otelcilerimiz bu konuda biraz tatminkârlık yaşadılar. Fakat bu yalnızca kıyı otellerimiz için geçerli oldu. Şehir otellerimiz aynı seviyeyi yakalayamadılar. Bunun için sektördeki sıkıntıları gidermek açısından farklı planlamalar yapmak gerekti. 2020 yılı ekim ve kasım ayına geldiğimiz zaman pandeminin seyri değişti ve farklı boyutlara ulaştı. 2021 için de önümüzü göremez hale geldik. Dolayısıyla Ocak, Şubat ve Mart aylarında yeni tedbirler almak zorunda kalındı” şeklinde açıklamalarda bulundu.

TÜRKODER Başkanı Ertan Ustaoğlu, son olarak pandemi ile birlikte ülkemizin turizm çeşitliliğinin daha fazla ön plana çıkmasına değindi. Ustaoğlu, “Ürün çeşitliliği bizim için çok önemli, alternatif turizm bu dönemde ön plana çıktı. Kamp ve karavan gibi farklı konaklama seçenekleri öne çıktı. Artı doğa, macera, keşif turizmi ön plana çıkacak alanlar oldu. Şunu da göz ardı etmememiz gerekiyor; artık kitle turizminden bireysel turizmin de öne çıktığını görmüş olduk. Bunlar ileriki zamanlarda daha iyi ve sürdürülebilir turizm yapabilmemize yön verecek oluşumlardır. Haziran’ın sonunda sektör kendine gelebilirse pandemi seyrini düşürebilirse Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında olmak üzere bizleri çok güzel günlerin beklediğini düşünüyorum. 2022’nin de çok daha iyi olacağını düşünüyorum” sözleriyle dünya genelinde değişen seyahat alışkanlıklarına dikkat çekti.