Genel

Finlandiya Dışişleri Bakanı: “Finlandiyalı turistlerin Türkiye’ye hızlı bir şekilde gitmelerini sağlamayı düşünüyoruz”

Finlandiya Dışişleri Bakanı: “Finlandiyalı turistlerin Türkiye’ye hızlı bir şekilde gitmelerini sağlamayı düşünüyoruz”

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto: "Türkiye'de Covid-19'dan arındırılma uygulamalarını da toplantıda ele aldık. Finlandiyalılar Türkiye'ye gitmekten çok memnun, isteyen tüm turistlerin Türkiye'ye hızlı bir şekilde gitmesini sağlamak istiyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile gerçekleştirdiği ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu, verimli görüşme gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Bugün toplantılarımız esnasında ikili ilişkilerimizi bir adım öteye taşıma konusundaki ortak irademizi eyit ettik. Özellikle de ticari ilişkilerimiz üzerinde durduk bugün. Aynı zamanda ilk ortak ekonomik ve ticari komisyon toplantımızı 2021 yılı sona ermeden önce gerçekleştirme konusunda hemfikir olduk. Pandemiye rağmen ticari hacmimizi artırdık ama tabii ki daha da fazla arttırma potansiyeli var” dedi.

Korona virüs salgının küresel tedarik zincirlerinde bazı değişikliklere sebep olduğunun altını çizen Dışişleri Bakanı, “Türkiye’nin Avrupa’ya yönelik tedarik zincirinde de birçok üründe bu değişiklikleri görüyoruz. İkili yatırımların çok büyük fayda sağlayabileceği konusunda hemfikiriz. Turizm aslında bir başka işbirliği alanı. 130 bin turist Finlandiya’dan her yıl ağırlıyorduk ancak, pandemi nedeniyle azalma sayısı oldu. Dolayısıyla Finlandiya’dan kısıtlamaları, özellikle de Türkiye'ye gelen turistler açısından 14 günlük karantina kısıtlamasını kaldırmasını istiyoruz. Bu kapsamda mesela Almanya ve diğer birçok ile de zaten işbirliğimiz devam ediyor. Her iki ülkedeki aşılama hızlarına bakacak olursak hem Türkiye’de hem Finlandiya’da çok yüksek aşılama hızı olduğunu görüyoruz. Çok kısa sürede bütün vatandaşlarımızı aşılayabileceğiz”  açıklamasını yaptı.

Finlandiya’ya Türkiye’ye gelen turistlere yönelik kısıtlamaların kalkmasına ilişkin soruyu yanıtlayan Bakan Haavisto, “COVID-19’dan kaynaklanan kısıtlamaların kısa sürede ortadan kalkacağını umuyoruz. Korona virüs salgınından kaynaklanman bazı olumsuz durumlarla karşı karşıyayız. Mesela futbolda da bunun yansımalarını gördük. Ne kadar kısa bir gelecekte olacağını garanti edemeyiz. Sayın Çavuşoğlu’nun da söylediği gibi Türkiye’deki bazı bölgeler Finlandiyalı turistlerin çok sevdiği bölgeler, Alanya gibi. Finlandiyalı turistler Türkiye gitmekten çok zevk alıyorlar, güvenli bir ülke olarak görüyorlar. Türkiye’nin bu tür güvenli turizme yönelik tedbirleri de görüşmemizde ele aldık. Finlandiya’nın Türk turistler açısından tercih edilen bir ülke olduğunu görüyoruz. Durum el verirse, uçuşların tekrar başlamasını bütün turistlerin isteyen herkesin rahat bir şekilde Türkiye’ye hızlı bir şekilde gitmelerini sağlamayı düşünüyoruz” açıklamasını yaptı.