Four Seasons Hotel Sultanahmet’in Yiyecek İçecek Müdürlüğü’ne Ejderhan Ay getirildi

Four Seasons Hotel Sultanahmet’in Yiyecek İçecek Müdürlüğü’ne Ejderhan Ay getirildi

Four Seasons Hotel Sultanahmet’in Yiyecek İçecek Müdürlüğü görevine Ejderhan Ay atandı. Türkiye ve yurtdışında, yiyecek ve içecek alanında 20 yılı aşkın deneyime sahip olan Ejderhan Ay, profesyonel çalışma hayatına Merit Arcadia Golf Resort’ta başladı.

Amerika’da Four Ways Inn Bermuda ve Celebrity Cruises’da sommelier olarak çalışmasının ardından Schiller Chiemsee Türkiye ve SCI Time For Café Break’te operasyon direktörlüğü, Num Num, The House Cafe, Da Mario Kalamış, Kitchenette ve Mürver gibi tanınmış mekanlarda restoran müdürlüğü görevlerini üstlendi.

Four Seasons Hotel Sultanahmet’in Yiyecek İçecek Müdürlüğü görevine Eylül 2019’da getirilen Ejderhan Ay son olarak Divan Erbil’de aynı pozisyonda çalışıyordu. Ay, Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği mezunu olup İngilizce ve Almanca bilmektedir. 

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!