STK

Tümü

Ganyan bayileri açık, acentelere yasak var!

Ganyan bayileri açık, acentelere yasak var!

Artan vaka sayıları sonucunda tam kapanmaya giden Türkiye’de turistler her türlü kısıtlamadan muaf tutulurken, turisti getiren acenteler ise sokağa çıkamıyor. Bu durum sektörde kaosa neden oldu.

Turist gelişinin serbest olduğu ve turistlerin tüm kısıtlamalardan muaf tutulduğu Türkiye’de, ilginç bir karar alındı. İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgede turistler her türlü kısıtlamadan muaf tutulurken, turistleri ülkeye getiren, onları havalimanlarından alıp otellerine, katılacakları turlara, müze ve ören yeri ziyaretlerine götürecek seyahat acenteleri kısıtlamalardan muaf tutulmadı. Böyle olunca da zor koşullarda ülkeye getirilen turistler ortada kaldı.

OTELLER AÇIK, MÜZELER AÇIK ACENTELERE YASAK VAR!

Konuyla ilgili olarak TurizmGüncel’a açıklama yapan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, incoming yapan seyahat acentelerinin kısıtlamalardan kesinlikle muaf tutulması gerektiğini söyledi. Incoming acentelerinin turistleri havalimanından karşılayıp otellerine götürmesi, planlanan turlara çıkarması ve müze ziyaretlerine götürmesi gerektiğini ifade eden Firuz Bağlıkaya, “Oteller açık, müzeler açık ancak  otellere ve müzelere turisti götürecek acentalara izin yok, yasak var. Rehberlere yasak var. Kim götürecek müzeye turisti? Rehbersiz acentasız nasıl gezecekler? Turistlerin grup halinde acentasız ve rehbersiz bir şekilde müze ve ören yerlerini ziyaret etmeleri yasaya aykırı. Ayrıca yabancı misafir bu hizmetleri talep ediyor, ücretini ödemiş, haklı olarak  özel hizmet istiyor. Açık olan müzelere Türkler gidemiyor sokağa çıkma yasağı var, yabancılar gidemez acenta ve rehber sokağa çıkamıyor, müzeler neden açık? Bir de transfer konusu var. Havalimanından otele, otelden havalimanına nasıl gidecek turist kafileleri?” dedi.

ANTALYA’YA GELECEK 100 BİN TURİSTİ KİM KARŞILAYACAK?

Türkiye’ye gelen turistlerin yüzde 80’nin organize turla geldiğini hatırlatan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya “Şu anda Türkiye’ye gelen az sayıdaki ziyaretçinin tamamı organize turlarla geliyor. Organize turla gelen misafir acentesi tarafından karşılanmıyorsa, tur yapamıyorsa, müze gezemiyorsa, balona binemiyorsa buradaki mağduriyet ne olacak. Antalya ya 30 nisanda 45 uçak, 01 Mayıs’da 74 uçak geldi, 17 mayısa kadar 100 binin üstünde turist sadece Antalya’ya bekliyoruz, diğer havalimanlarında da toplamda 100 bine  yakın turist bekleniyor. Turist Kapadokya’ ya gidiyor otelde kalabiliyor ama balona binmesi yasak, neden? Bilmiyoruz. İstanbul Havalimanı’nda taksiler çalışıyor, rent a car firmaları çalışıyor, acentalar kapalı, neden? Bilmiyoruz?”  şeklinde konuştu.

BU SORUNU TURİZM BAKANLIĞI’NIN ÇÖZMESİ GEREKİRDİ!

İçişleri Bakanlığı ve diğer otoriteler nezdinde girişimlerde bulunduklarını ancak sonuç alamadıklarını kaydeden Firuz BağlıkayaKültür ve Turizm Bakanlığı’nın devreye girerek bu sorunu çözmesi gerekirdi. Sayın Bakan turistlerin kısıtlamalardan muaf olduğunu açıkladı. Ancak turistler şu anda acentelerin onlara taahhüt ettiği hizmeti alamıyor. Dolayısıyla burada turistlerin mağdur olmaları söz konusu” değerlendirmesini yaptı.

GANYAN BAYİLERİ AÇIK, ACENTELERE YASAK VAR!

Statlarda seyircilerin maç izlediğini, ganyan bayilerinin motosiklet bisiklet yedek parçası satanların, dalgıç pompası satanların, araç muayene istasyonlarının olduğunu, dolmuşların, otobüslerin ve taksilerin çalıştığını ifade eden Firuz Bağlıkaya “Ancak acentelerin kendi müşterilerinin transferini yapmasına izin verilmiyor. Konuyla ilgili olarak Valilikler inisiyatif almıyor, İçişleri Bakanlığı ise taleplerimize yanıt vermiyor. Her seferinde değişik bakanlıklarla iletişime geçerek sorunları çözmeye uğraşıyoruz. Ancak bu sorunları bizim adımıza Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çözmesi gerekiyor. Bu zor zamanlarda acentelerin zor şartlarda ülkeye getirdiği turistlere gözümüz gibi bakmamız gerekiyor. Turist, geliyor havalimanlarında mağdur oluyor” dedi.

HAKEMLER MAÇA TAKSİ İLE Mİ GİDECEK?

Firuz Bağlıkaya açıklamalarının devamında şunları söyledi: “Bir üst lige çıkma maçları oynandı dün, stadlarda en az 5’er bin kişi vardı. Pazartesi günü Real Madrid-Fenerhahçe Euroleague maçı var. Yetkili acentaları takımları ve kafileleri karşılayamayacak mı? Hakemler otellerine ya da stada taksi ile mi gitmek zorunda kalacak?  Şampiyonlar Ligi finali İstanbul’da oynanacak, onun hazırlıkları var heyetler geliyor gidiyor en azından yetkili görevli olan acentalara muafiyet getirilmelidir.

TURİSTE TAAHHÜT ETTİĞİMİZ HİZMETİ VEREMİYORUZ!

Şu anki durumda turist, parasını ödediği hizmeti alamıyor, biz de turiste taahhüt ettiğimiz hizmeti veremiyoruz. Turiste hizmet vermesi gereken acentaya muafiyet sağlanması gerekiyor. Buradan anlıyoruz ki, muafiyet listeleri yapılırken bu konudaki hassasiyetleri ve yaşanabilecek sıkıntıları anlatması gerekenler anlatamamış. Bu nedenle sektörde yurt dışından turist getirenler zor durumda. Ayrıca bu durum Türk turizmine de zarar verir.

“İÇİŞLERİ BAKANI TURİZME SICAK YAKLAŞAN BİR BAKAN”

Yolcu listesi, güzergah belgesi, süreli izinler verilebilir. Yabancı turiste hizmet zorunluluğunun gözden kaçtığını düşünüyoruz. Kısa sürede düzelmesini bekliyoruz. İçişleri Bakanımız turizme sıcak yaklaşan bir bakanımız . Bu konudaki mağduriyetimizi giderecektir diye umut ediyorum ki biz de gönül rahatlığıyla turisti ülkesine memnun bir şekilde gönderebilelim.”

MUAFİYET TANINMASINI İSTİYORUZ!

Türkiye’de aktif olarak incoming yapan acente sayısının şu anda 1000 civarında olduğunu kaydeden Firuz BağlıkayaBiz iç pazarda çalışan ya da outgoing yapan acentelere değil. Sadece incoming yapan acentelere kendi yolcularına hizmet verebilmeleri için muafiyet tanınmasını istiyoruz” dedi.