STK

Tümü

Gelmiş geçmiş en kötü tanıtım filmi!

Gelmiş geçmiş en kötü tanıtım filmi!

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, ülke gündemine oturan ve yayından kaldırılan Türkiye’nin turizmdeki tanıtım filmini değerlendirdi.

Firuz Bağlıkaya’nın açıklamaları şöyle: “Şunu üzülerek söylemeliyim ki gelmiş geçmiş en kötü tanıtım filmi. Bunu ayrıca ben söylemiyorum, şu anda bu işin uzmanları, reklamcılar, sosyologlar, akademisyenler, turizmin içinde olan tüm profesyoneller söylüyor. Sayın Bakanın, istişare kültüründen uzak “ben bilirimci” yönetim anlayışı ve TTGA’nın yönetim yapısına ilişkin başından beri yaptığımız eleştirilerde “haklı çıkmanın” derin üzüntüsü içindeyim… Yönetimsel zaaflar ve kontrolsüzlükle ortaya çıktığını düşündüğüm böylesi bir iletişim felaketinin yaşanmış olmasından dolayı üzüntü duyduğumu belirtmeliyim.

Ortaya çıkan sonuçtan da anlıyoruz ki, Türkiye tanıtımında eksik olan, para veya TTGA değil! Eksik olan vizyon. Turizmin en büyük sermayesi olan ülke imajıyla ilgili konularda bu kadar duyarsız olunabilmesini anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum.  Tanıtımın bir stratejisi olur. Turizmi bilmekle, başarılı bir otel zinciri sahibi olmak arasındaki fark anlaşılmalıdır. İç turizmde başarılı bir marka sahibi olmak ile yurt dışından turist getirmenin çok farklı şeyler olduğunu anlamamız lazım. Vasatlık, iş bilmezlik başka; turizm çalışanının, Türk insanının onurunu yerlere düşürmek başka... Maalesef olan budur!”