Gıda teknikerleri, otellerdeki istihdam imkanlarını geri istiyor

Gıda teknikerleri, otellerdeki istihdam imkanlarını geri istiyor

Gıda teknikerleri, otellerdeki istihdam imkanlarını geri istiyor

10 Şubat 2020 Pazartesi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, 06.12.2019 Tarih Ve 30970 Sayılı Resmi Gazete’de Yayınlanan “Gıda ve Yem İşletmelerinde Çalıştırılması Zorunlu Meslek Mensuplarının Belirlenmesine Dair Tebliğ” (Tebliğ No: 2019/48) ve Eki’nin Yayınlanması ile yıllardır konaklama tesislerinde yönetici olarak istihdam edilen, gıda teknolojisi bölümü önlisans mezunlarının istihdam imkanları ellerinden alındı.

Gıda Teknikerleri Gurbet Alpar, Iraz Umuç ve Şebnem Çelik yaptıkları açıklamada “06.12.2019 Tarihli 30970 Sayılı Resmi Gazete Gıda ve Yem İşletmelerinde Çalıştırılması Zorunlu Meslek Mensuplarının Belirlenmesine Dair 2019/48 Tebliğ yayınlanması Gıda Teknolojisi önlisans mezunlarının maddi ve manevi hak kayıplarına sebebiyet veriyor.

Tebliğin Ek1 listesindeki maddelerin tekrar değerlendirmeye alınmasını, Ek1 listesinin, 29.Maddesinde belirlenen meslek grupları arasında devlet üniversitelerinde okutulmakta olan Gıda Teknolojisi bölümüne yer verilmesini, Mağduriyetimizin giderilmesini, 10-15 yıl tecrübesi bulunan bu meslek çalışanlarının yükselmiş olduğu yöneticilik görevinden uzaklaştırılmamasını ve işsizlik ile karşı karşı karşıya bırakılmamasını istiyoruz.

5179 sayılı Gıdaların Üretimi, Tüketimi ve Denetlenmesine Dair Kanun Kapsamında sorumlu yönetici olma yetkimiz mevcut iken; 996 sayılı Gıda Ve Yem Kanunun yayınlanması ile EK1’ de sadece lisans mezunlarına 25 iş kolunda yetki verilmesi ön lisans mezunu gıda teknolojisi bölümü mezunlarını işsizler zümresine dahil ediyor. Konaklama tesislerinde istihdam imkanımızın elimizden alınmaması için bizlere yardımcı olunmasını istiyoruz.”Yorumunuz:


Sitemizde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Tourism Today’e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Copyright © 2006 - 2019 - Tüm hakları saklıdır. Tourism Today
VERACONN