Genel

Google’daki Türkiye tatili aramalarında büyük artış

Google’daki Türkiye tatili aramalarında büyük artış

Google ve TÜROFED tarafından bugün imzalanan işbirliği protokolünde konuşan Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu, pandemi döneminde ve sonrasında dijitalleşmenin önemine vurgu yaptı.

“Artık içinde bulunduğumuz ‘yeni normal’ koşullarında büyümenin ve rekabetçiliğin yolu, dijitale yönelmekten geçiyor” diyen Keteloğlu, “Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının (TGA)  kuruluşuyla, ülkemiz global trendlerle uyumlu ve yeni ihtiyaçlara hitap eden yepyeni bir yapıya kavuştu. Biz de Google olarak, kurulduğu günden bu yana TGA ile birlikte çalışıyoruz, ve salgının ilk aylarında TGA’ya 2 milyon dolar tutarında bir Google reklam bağışı yaptık. TGA ile hedef tüketicilerine yönlendirme yaptık” dedi.

Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu pandemi döneminde ve sonrasında dijitalleşmenin önemini vurguladığı konuşmasında şunları söyledi: “Bir sağlık krizi olarak başlayan salgın geçtiğimiz aylar içerisinde özellikle turizm ve seyahat sektörünün de zor günler yaşamasına neden oldu. Turizm ve seyahat sektörü salgın nedeniyle dünya çapında 2 trilyon dolardan fazla gelir kaybı yaşadı. Söz konusu süreç; turizm ve seyahat sektöründe değişen tüketici taleplerini hızlı okuyan, rakip pazarlardan kendini farklılaştırarak rekabetçi yanını ortaya çıkaran, pandemi boyunca tüketicilerle iletişimi sürdüren, sağlık ve hijyen tedbirleri konusunda tüketiciyi bilgilendiren ülkeleri daha avantajlı kılarken, istisnasız şekilde dijitalleşmeye olan ihtiyacı da artırdı.


Artık için bulunduğumuz ‘yeni normal’ koşullarında büyümenin ve rekabetçiliğin yolu, dijitale yönelmekten geçiyor. Kamu ve özel sektör işbirlikleri ise bu dönüşümün etkin ve tabana yaygın şekilde gerçekleşmesinin itici gücü konumunda. Ülkemizde de pandeminin başından bu yana başta Kültür ve Turizm Bakanlığımız olmak üzere, kamu kurumlarımız tarafından alınan tedbirlerle, pandemi döneminin sektör açısından minimum hasarla atlatılması konusunda yoğun çaba sarfedildi. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının (TGA) kuruluşuyla, ülkemiz global trendlerle uyumlu ve yeni ihtiyaçlara hitap eden yepyeni bir yapıya kavuştu. Biz de Google  olarak, kurulduğu günden bu yana TGA ile birlikte çalışıyoruz, ve salgının ilk aylarında TGA’ya 2 Milyon Dolar tutarında bir Google reklam bağışı sağlayarak ülkemizin turizm kampanya çalışmalarına desteğimizi sürdürdük.

Özellikle belirtmek isterim ki, turizm ve seyahat Türkiye’de faaliyete başladığımız ilk günden bu yana bizim için hep öncelikli bir sektör oldu. Türkiye’deki 15. yılımızda TÜROFED ile çıktığımız bu yol ile ülkemize hizmet etmeye yönelik çalışmalarımıza bir yenisini eklemekten dolayı büyük onur ve mutluluk duyuyoruz. Bu zorlu dönemi hep birlikte aşarken, tüm işletmeleri dijital platformların sunduğu birbirinden değerli avantajlardan ve güçlü araçlardan yararlanmaya çağırıyoruz.” 

Ketenoğlu, Google arama verilerine göre yurtdışından Türkiye’ye yapılan uçak bileti ve konaklama sorgularının bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 90’ın üzerinde büyüdüğünü belirterek, “Yurtdışından Türkiye’ye yapılan uçak bileti ve konaklama sorgularında nisan ayında 2019’un yarısı kadarken, haziran ayında aradaki fark yüzde 10’lara kadar düştü. Ayrıca Türkiye Nisan ayında
Yunanistan’ın gerisinde kalırken, haziran ayında yeniden öne geçti. Almanya, Polonya, Ukrayna gibi ülkelerde ise son aylarda Türkiye’ye olan aramalar aydan aya minimum yüzde 50 artıyor. Yurtiçi uçak bilet ve konaklama aramalarına bakarsak mayısın son haftasından itibaren 2020’nin üzerine çıktı. Bu yılın ikinci çeyreğinde ise ilk çeyreğe oranla yüzde 45 arttı” diye konuştu.