Otel

Tümü

Hakan Alpay: “Dünya hastalıkla yaşamayı öğrendi, Türkiye turizmi için 2022 iyi görünüyor”

Hakan Alpay: “Dünya hastalıkla yaşamayı öğrendi, Türkiye turizmi için 2022 iyi görünüyor”

Bünyesinde Starlight Resort ve Sunrise Resort’ü bulunduran World Of Sunrise (WOS) Grubu’nun Genel Koordinatörü Hakan Alpay, Tourism Today Haber Müdürü Tuncay Sevin’e yaptığı açıklamada dünyanın Covid-19 ile yaşamayı öğrendiğini belirterek 2022 yılının Türkiye turizmi için iyi göründüğünü söyledi.

İlk olarak Rus turistlerin pandemi döneminde Türkiye’ye ilgisini değerlendiren Hakan Alpay, “Rus misafirlerimize gönül dolusu şükranlarımızı sunuyoruz. Rus turistler, 2020 ve 2021 yılında ülkemize güvenlerini ortaya koydu. 2021 başında meslektaşlarımızla konuştuğumuz zaman 6-7 milyon turist beklentisi vardı. Antalya’da yılsonunda 9 milyon bandında bir turist sayısına ulaşacağız. Bu da bizi gelecek adına sevindiriyor” dedi.

2022 yılı beklentilerini de açıklayan Hakan Alpay, “2022’de İngiliz pazarında ciddi bir geri dönüş bekliyorum. Başta Almanya olmak üzere Batı Avrupa pazarlarında bu sene yaşadığımız durgunluğun bir parça giderilse bile önümüzdeki sene de etkilerini hissettireceğini düşünüyorum. Doğal olarak Hollanda, Belçika ve yakın pazarlar da bu durumdan olumlu etkilenecektir. Polonyalılara ise ayrı bir parantez açmak isterim. Polonya, 2020 ve 2021’de de Türkiye’ye güvenlerini ispat eden Avrupa ülkesi oldu. Bu sene 400 binin üzerinde Polonyalı Antalya’yı ziyaret etti” şeklinde konuştu.

Kriz dönemlerinde otelcilerin büyük ilgi gösterdiği iç pazara da değinen Hakan Alpay, “Otelcilerimiz iç pazarın önemini kavradı. 2022’de değişen koşullara göre iç pazarda ahde vefa ne kadar gerçekleşecek göreceğiz. Bence iç pazarı hiçbir zaman göz ardı etmememiz lazım. Üst segment otellerimiz, son iki yılda yurt dışına gidemeyen Türklerden iyi para kazandılar. Bence üst segment otellerdeki iç pazar talebi 2020-21 yılında olduğu gibi 2022’de de devam edecek. Orta segmentteki oteller tamamen fiyata odaklı davranacaklardır  diye düşünüyorum” dedi.

“2022 şu anda iyi görünüyor” diyen Alpay, “Covid-19 rekorlar kıran rakamlara sahip olsa da dünya bu hastalıkla yaşamayı öğrendi. Artık hayat devam ediyor. Aşılama, maske, mesafe ve hijyeni koruyarak tatil hayatı devam edecek” diye konuştu.