Hamit Kuk: “Thomas Cook’un iflası sonrası turizm sektörü yalnız bırakılmamalı”

Hamit Kuk: “Thomas Cook’un iflası sonrası turizm sektörü yalnız bırakılmamalı”

Seyahat Anectaları Yöneticileri Derneği (SAYD) Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Kuk, yaptığı yazılı açıklamada Thomas Cook’un iflası sonrasında Kültürv e Turizm Bakanlığı’na büyük görev düştüğünü belirtti.

İşte SAYD’ın Başkan Hamit Kuk İmzalı açıklaması

1841 yılında kurulmuş olan ve dünyanın en eski tur operatörü Thomas Cook 23 Eylül tarihi itibariyle operasyonlarını durdurma kararı almasından dolayı Türk turizm sektörü olarak derin bir üzüntü duyduk.

Dünya turizm pazarında çok önemli bir yeri olan ve birçok ülkeye turist gönderen firmanın bünyesinde, Türkiye’ye de turist getiren Neckermann, Bucher, Öger Tours, Air Marin ve Thomas Cook markalarını barındırıyordu. Bu firmalarla ülkemize gelen ve hali hazırda tatillerini yapmakta olan yaklaşık 43 bin yolcunun olduğunu öğrendik. Türk turizm sektörü olarak ilk hedefimizin bu yolcuların sağ salim tatillerini yapıp ülkelerine iyi anılarla dönmesini sağlamamız gerektiğinin bilincindeyiz. Bu amaçla Kültür ve Turizm Bakanlığımızın önderliğinde başta Antalya olmak üzere tüm turistik bölgelerde kurulan kriz masaları ile sürecin en az hasarla atlatılarak sonraki döneme ilişkin tedbirlerin alınması için çalışmaların bir an önce başlatılması gerekir.

Thomas Cook yolcularının tatil operasyonlarının sağ salim gerçekleştirildikten sonra yine Kültür ve Turizm bakanlığımızın organizasyonunda bir kurul oluşturularak bahsi geçen iflas nedeniyle mağdur olan turizmci dostlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için gerekli adımların atılması ve bu hususta daha önceki yıllarda olduğu gibi sektörünün yalnız bırakılmaması sağlanmalıdır.

SAYD olarak bu süreci takip ederek  gerekli adımların atılması için her türlü çalışmaya katkı koymaya hazır olduğumuzu tüm turizm kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Hamit KUK
Yönetim Kurulu Başkanı

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!