STK

Tümü

Hasan Ali Ceylan: “İç Pazar, sadece krizde zamanlarında değil, her zaman önemli”

Hasan Ali Ceylan: “İç Pazar, sadece krizde zamanlarında değil, her zaman önemli”

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Ali Ceylan, “İç pazar bizim için sadece kriz zamanlarında önemli değil, her zaman önemlidir”

AKTOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Sherwood Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali Ceylan, ilk otellerini 3 hafta önce açtıklarını ve beklediklerinden daha yüksek rezervasyon aldıklarını kaydetti. Zor bir dönemden geçtiklerini dile getiren Ceylan, “Rezervasyonların beklediğimizden daha iyi olması, çok iyi olduğu anlamına gelmemelidir. Ama en azından insanların tatile geldiğini ve tatile gitmek istediğini görmek açısından bu verinin önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Otellerde yoğunlukla Rus ve yerli turistin olduğunu belirten Ceylan, "Bu sezon için öngörüde bulunmak çok zor. Pandeminin bize getirdiği en büyük şey belirsizlik. Hepimizin umduğu sezonun iyi geçmesi, buna sebep de insanların tatile ve sosyalleşmeye olan ihtiyaçları. Geçen yıldan daha iyi sezon olacağını tahmin ediyoruz ama rakam vermek için şu an erken" ifadelerini kullandı.

Aşı pasaportu hakkında düşüncelerini de paylaşan Ceylan, “Almanya’da bu kesinleşirse Türk turizmine olumlu yönde katkı yapacaktır. İnsanlar daha güvenle tatile çıkacaklardır. İnsanlara aşınızı olduğunuz zaman tatile gitmenizde sakınca yoktur demek aslında onlara baştan beri arzuladığımız ‘Tatile gidebilirsiniz’ mesajını verecek. Bunun neticesinde olumlu sonuçlar alacağımızı düşünüyorum” dedi.

Türkiye turizminin geçen yıl çok iyi bir sınav verdiğini anımsatan Ceylan, güvenli turizm sertifikasının bir nevi tüm otellerde test edildiğini dile getirdi. Ceylan, bu testi başarıyla verdiklerini ve bu sezona çok hazır olduklarının altını çizdi. İç pazarın Türk Turizminin en önemli dinamiklerinden biri olduğuna vurgu yapan Hasan Ali Ceylan, “İç pazar bizim için sadece kriz zamanlarında değil, her zaman önemlidir. Türk pazarı kuvvetli bir pazardır ve bizim için bu yıl ana faktörlerden bir tanesi. Sayıca iç pazarın en yükseklerden biri olacağı kesin. Diğer yandan turizm tek pazara endeksli bir sektör değildir. Öyle olması demek turizmin ve uluslararası seyahatin yara aldığı anlamına gelir. Umarım bütün ülkelerden misafirlerimizi ağırlarız" ifadelerini kullandı.

Ceylan, ilk otellerini 15 Mart’ta açtıklarını, toplam 7 otelin açılışının Mayıs ayının ikinci haftasına kadar tamamlanacağını belirterek,''19 Nisan’da Sherwood Dreams Resort, 20 Nisan'da Sherwood Exclusive Kemer, 29 Nisan'da Sherwood Greenwood Resort açılacak. 1 Mayıs tarihinde TUI Blue Belek ve Mayıs’ın ikinci haftasında da Lara'da bulunan diğer otelimizi açarak tüm otellerimizi faaliyete sokmuş olacağız” diye konuştu.