HAYALET KASABA TURİZM CENNETİ OLACAK

HAYALET KASABA TURİZM CENNETİ OLACAK

Nükleer santral kurulmasıyla hayalet kasabaya dönüşen Belçika'nın Doel, grafiti sanatçılarının çalışmalarıyla cazibe merkezi olma yolunda ilerliyor.

Belçika'nın kuzeyin, Schelde Nehri kenarındaki Doel, 1975 yılında kurulan nükleer santral ve ardından yerel idarenin aldığı tahliye kararı nedeniyle hayalet kasabaya dönüştü. Doel, terk edilmiş binalar ve boş sokaklara çizilmiş grafitiler sayesinde turistlerin de ilgi odağı oldu. Yaklaşık 400 yıllık mazisiyle bir zamanlar gelişen bir kasaba olan Doel, yakınlarında bükleer santral kurulmasının ardından bugün sadece 25 kişiye ev sahipliği yapıyor. Otobüsün geçmediği duraklar, araçların durmadığı petrol istasyonları ve terk edilmiş evler nedeniyle hayalet kasabayı andıran Doel, grafiti sanatçıları için cazibe merkezi haline geldi. Yaklaşık 20 yıl öncesine kadar bin kişinin yaşadığı Doel'de bugün her ev grafiti sanatının en ilginç örneklerinin sergilendiği bir tuvale dönüşmüş durumda. Grafiti meraklıları ve kentin boş halini merak eden turistler ise özellikle yaz aylarında kentin sokaklarını doldurmaya başladı. Kasabada, içindeki mobilyaların bile çürümeye başladığı evlerin pencereleri yetkililer tarafından demirle kaplanmış, bahçelerde yükselen yabani otlar evleri sarmış halde. Doel'de, Belçika'nın ilk taş yel değirmeni ve ünlü Flaman ressamlarından Peter Paul Rubens ailesinin yaşamış olduğu 17. yüzyıldan kalma bir Barok ev de bulunuyor.Haberin devamını okumak için tıklayınız  

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!