Hilton İstanbul Bomonti, “Arkandan Ağlar” projesi ile farkındalık yaratacak

Hilton İstanbul Bomonti, “Arkandan Ağlar” projesi ile farkındalık yaratacak

Şehrin en büyük oteli Hilton İstanbul Bomonti, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen galerilerini, sanatçılarını, koleksiyonerlerini ve çok sayıda sanatseveri İstanbul’da bir araya getiren Contemporary İstanbul öncesinde çok özel bir projeyi hayata geçirdi.

Geçtiğimiz yıl Hisler ve Hafızalar: Bomonti projesi ile büyük beğeni toplayan Hilton İstanbul Bomonti, çağdaş sanatın en iyi örneklerinin bir arada sunulduğu Contemporary İstanbul’da bu yıl otellerdeki bilinçli tüketim konusuna dikkat çekiyor. 10 Eylül günü özel bir davetle Contemporary İstanbul için hazırladığı “Arkandan Ağlar” projesini seçkin davetlilerin ve basın mensuplarının katılımıyla duyuran Hilton İstanbul Bomonti, hazırladığı tabak sunumları ile içinde bulunduğumuz tüketim çılgınlığına eleştirel bir yaklaşım sunarken, toplumda önemli bir farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Hilton İstanbul Bomonti Executive Şefi Alexis Atlamazoğlu, projeyle ilgili “Yaşadığımızın toplumda, bilinçli gıda tüketimine teşvik konusunda biz otellere büyük iş düşüyor. Dünyada gıdaya duyulan ihtiyaç bu kadar fazla iken onu verimli kullanmamız gerekiyor. Çöpe attığımız gıdaların aslında bir başkasının yiyeceği olabileceği düşüncesiyle bu konuda toplumsal farkındalığın artmasını amaçlıyor ve buna yönelik uygulamalar gerçekleştiriyoruz” dedi.

Lansmanda “Arkandan ağlar” projesinin dayandığı temel noktaları dile getiren sanatçı Burcu Yağcıoğlu ise “‘Arkandan ağlar’ anne babaların çocuklarını tabaklarındaki yemeği bitirmeye ikna etmek için söyledikleri sözdür. Arkandan koşar, arkandan kovalar gibi tehdit ve korku öğeleri içeren versiyonları da mevcuttur. Fakat arkandan ağlar vicdanları ve suçluluk duygularını harekete geçirmeyi amaçlaması bakımından diğerlerinden ayrılır. Arkamızdan ağlayanlar tabakta bıraktıklarımız, yemediklerimizdir. Bunlar yemek olmaktan çıkmak üzere olan, fakat henüz çöp de sayılamayacak maddelerdir. Bu maddelerden dünyada her sene 1.3 milyon ton üretilir; yani üretilen tüm besinin üçte biri kadarı.” dedi.

Hilton’un dünya genelindeki otelleri, 2018 yılında 1 milyon tondan fazla organik atığı, gıda öğütücüler sayesinde gübreleştirerek çöpe atılmasından kurtardı. Dünyaca ünlü turizm zinciri, 2008 yılından beri de tüm gıda atıklarını %32 oranında azaltmayı da başardı. Hilton’un gıda tasarrufu konusundaki 2030 hedefleri de oldukça dikkat çekici. 11 yılın sonunda çöpe giden gıdalar dahil otellerin tüm atıklarını %50 azaltmayı hedefleyen Hilton markası, yerel kanunların elverdiği yerlerde otellerini gıda bağışı programlarına katılmaya teşvik ediyor.

Önümüzdeki günlerde artan otel yemeklerini kategorilere ayırarak hangi gıdadan ne kadar israf olduğunu ölçümleyebilecekleri bir gıda atık yönetimi programına geçecek olan Hilton İstanbul Bomonti, bu programla birlikte israf edilen gıdaları tespit ederek bu durumu önlemeye yönelik tedbirler almaya başlayacak. 

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!