Dünya

Hollanda, alkol, uyuşturucu ve seks için gelen turistleri sınırlayacak

Hollanda, alkol, uyuşturucu ve seks için gelen turistleri sınırlayacak

Hollanda hükümeti, partileriyle ünlü başkent Amsterdam’ı ziyaret eden turist sayısını sınırlayacak. Şehre yalnızca alkol, uyuşturucu ve seks için gelen turistler yerine daha kaliteli ve nitelikli turistleri çekmek için yeni bir girişim üzerinde çalışıyor.

Travel off Path’de yer alan habere göre, Amsterdam’da hükümet geçtiğimiz hafta genelevler ve uyuşturucu partileri yerine şehri keşfetmeye ve tarihine ilgi duyan daha kaliteli turistleri şehre çeke adına yeni bir girişimde bulunacak. Yeni hazırlanan ve "Uzak Dur" adı verilen bu yeni girişim, içerisinde “Çılgın turistler”e yönelik caydırıcı önlemlerle ve turist sayısında sınırlama içerecek.

Şehirdeki turist sayısının 18 milyonu geçmesi halinde uygulanacak bu önlemler içerisinde organize bar gezileri, bekarlığa veda partileri, kanal turları gibi pek çok aşırıya kaçan ve rahatsızlık verici etkinliklerin sınırlandırılmasıyla birlikte şehrin belirli bölgelerinde esrar kullanımı tamamen yasaklanacak.

Amsterdam’ın kültürel ve sosyal dokusunu koruma amacıyla alınan bu önlemler hakkında basın açıklaması yapan Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema, “Şehri seviyorsak, şimdi harekete geçmeliyiz. Son yıllarda çok şey yapıldı, ancak daha fazlasına ihtiyaç var. Rahatsızlığa ve aşırı kalabalığa karşı müdahale gereklidir. Amsterdam bir metropol. Bu da canlı ve hareketli bir şehir anlamına geliyor. Şehrimizi yaşanabilir kılmak için artık sorumsuz büyüme yerine sınırları seçmemiz gerekiyor” dedi.