Genel

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıkladı: “178 bin 283 kişiye Seyahat İzin Belgesi verildi”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıkladı: “178 bin 283 kişiye Seyahat İzin Belgesi verildi”

Türkiye’de dün itibari ile tam kapanmanın başladığını belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 691 bin 890 kişiye çalışma izin belgesi, 178 bin 283 kişiye de seyahat izin belgesi verildiğini açıkladı.

TÜRKİYE’NİN YÜZDE 95’İ EVİNE KAPANMIŞTIR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu
güvenlik toplantısına katılmak üzere bugün gittiği Ağrı’da açıklamalarda bulundu. Türkiye’de dün itibari ile tam kapanmanın başladığını hatırlatan Bakan Süleyman Soylu “Vatandaşlarımıza salgınla mücadelede tam kapanmanın da önemiyle birlikte bu kurallara uydukları münasebetiyle şükranlarımızı, teşekkürlerimizi ifade etmek istiyoruz. Dünün bir yorumunu yaparsak vatandaşımız büyük oranda kurallara uydu, uymayanlarla ilgili görevli arkadaşlar, gerekli tembihat ve uyarıları yaptılar” dedi.

691 BİN 890 ÇALIŞMA İZİN BELGESİ

Bu dönem yeni bir şey daha başlattıklarını, çalışma izin belgesi verdiklerini söyleyen Bakan Süleyman Soylu uygulamanın başlamasının üzerinden 24 saat geçtiğini bildirdi. Bir gün önce öğleden sonra saat 15.30- 16.00 gibi açılan sisteme bir anda 5-6 milyon başvurunun söz konusu olduğunu ifade eden Soylu, “Bir iki saatte yoğunluk olduğu doğru. Herkes o anda başvurdu ve şimdi ben rakam vereyim. Şu ana kadar bizim muafiyet tanıdığımız sektörlerde e-devlet üzerinden çalışma izni alan kişi sayısı 691 bin 890. Yani biz burada neyi murat ettik, belgeyi aldıktan sonra denetimi yapan kolluk güçlerimizin de cep telefon, tabletlerine düşüyor ve çok rahat bir şekilde denetleyebilme imkanına kolaylıkla sahip olabiliyorlar” diye konuştu.

178 BİN 283 SEYAHAT İZİN BELGESİ

Seyahat izin belgesi alanların sayısını da açıklayan Süleyman Soylu 178 bin 283 kişiye belge verdiklerini söyledi. Seyahat izin belgesini nasıl bir ölçekte vereceklerini daha önce açıkladıklarını kaydeden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Cezaevinden çıkan, askerlik hizmetine giden dönenler var, hastalık için gidip geri dönenler var. Kendisi, eşi tedavi gören, yakınına refakatçi olanlar var. Öğrenci Seçme Yerleştirme tarafından tanımlanmış sınavlar vardı. Bunlara izin vereceğimizi söylemiştik. Bunun yanı sıra özel ya da kanundan kaynaklanan sözleşme davetleri var bunlara izin vereceğimizi söylemiştik. Tedavi olduğu hastaneden memleketine dönmek isteyenler, bir de cenaze izinleri vardı. 178 bin 283 civarında izin verildi” dedi.