Dünya

İngiltere vize sisteminde değişikliğe gidiyor

İngiltere vize sisteminde değişikliğe gidiyor

İngiltere Başbakanı Liz Truss, ülkede bazı kilit sektörlerdeki akut iş gücü açığını kapatmak için vize sisteminde değişikliğe gidileceğinin sinyalini verdi.

Euronews’in Financial Times gazetesinden aktardığına göre, Başbakan Truss, ülkede bazı kilit sektörlerdeki akut iş gücü açığını kapatmak için vize sisteminde değişikliğe gitmeyi planlıyor. Bu şekilde kilit bazı sektörlerin personel alımına imkân sağlanması amaçlanıyor. Hükümetin vize sistemini yeniden gözden geçireceği haberi iş dünyası tarafından memnuniyetle karşılandı.

Mevcut vize sisteminde mevsimsel tarım işçileri için yalnızca 38 bin vize için kota bulunuyor. Ancak sektör temsilcileri ihtiyaç duydukları çalışan sayısının çok daha yüksek olduğunu belirterek bu sınırın yükseltilmesini talep ediyor. Firmaların yabancı ülkelerden iş gücü istihdam edebilmesini kolaylaştırmak için İngilizce dil bilgisi yeterlilik şartının da gevşetilmesi gündemde.

Yüksek vize ücretleri ve iş yerlerinin belirtilen iş için yerel çalışanın bulunamadığına dair kanıt sunması şartı yabancı işçi alımını zorlaştırıyor. İçişleri Bakanlığı'nın iş gücüne ihtiyaç duyan meslekler ya da sektörler listesinin genişletilmesi sayesinde bu zorlukların ortadan kaldırılması ve bu alanlarda çalışan ve İngiltere'ye göç etmek isteyenlerin başvurularını kolaylaştırması bekleniyor.