İsmail Arık: “Turizm işletmelerinin vergi, harç, kredi, ecrimisil vb. ödemeleri 3 ay ertelensin”

İsmail Arık: “Turizm işletmelerinin vergi, harç, kredi, ecrimisil vb. ödemeleri 3 ay ertelensin”

Alternatif Turizm Etkinlikleri ve İşletmeleri Birliği (ATİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Antalya Aquarium Genel Müdürü İsmail Arık, “Turizm işletmelerinin vergi, harç, kredi, ecrimisil vb. ödemeleri 3 ay ertelensin” dedi.

“Turizm sektörü olarak ne kadar zor biri duruma düşsek de devletimizin Koronavirüs pandemisi ile ilgili aldığı tedbirleri destekliyoruz” diyen İsmail Arık, “Ancak Mart - Nisan ayı önce Akdeniz hemen ardından Ege turizm bölgeleri için sezona hazırlık ve personel alım dönemi iken sürecin bu döneme denk gelmiş olması hem işveren hem çalışan açısından çözüm bekleyen zor bir süreci işaret ediyor. Yeni istihdam yaratılması, alınan kararlarlar ile en az bir belki 2 ay ertelenmiş olacak.

Turizm işletmelerinin yaşamına devam etmesi ve mevcut personel sayısında indirime gitmeyerek istihdamın korunması bakımından bazı tedbirler öneriyoruz. Turizm işletmelerinin vergi, harç, kredi, devlete ve yerel idarelere ödeyeceği ecrimisil kira ve diğer ödemelerinin 3 ay süre ile ertelenmesi,  istihdamın korunması için Şubat Ayı personel sayısını koruyan işletmelere 3 ay süre ile SGK prim muafiyeti, yeni personel alımını Mart- Mayıs döneminde yapan işletmelere daha önceki yıllarda uygulanan istihdam teşviklerinin geliştirilerek devam ettirilmesi, 2019 yılında alınmaya başlayan Turizm Tanıtma Fonu’nun etkin şekilde kullanılması, Mısır örneğinde olduğu gibi krizin atlatılması için planlı ve etkin çalışmaların yapılması, işletmelerin sıkıntılı süreci rahat yönetebilmesi için esnetilmiş ve kolaylaştırılmış kredi imkanlarının sağlanması gerekiyor” dedi.

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!