Otel

Tümü

İsmail Çağlar: “Tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye turizmi büyümeye devam edecek”

İsmail Çağlar: “Tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye turizmi büyümeye devam edecek”

IC Hotels Residence ve IC Hotels Green Palace İşletme Müdürü İsmail Çağlar, Türkiye turizminin Türkiye ve dünyadaki olumsuz gelişmelere rağmen büyümeye devam ettiğini belirterek: “Türk turizmi ustalık dönemini yaşıyor” dedi.

Özellikle son 10 yılda turizm sektöründe büyük adımlar atan Türkiye, bir yandan sorun ve krizlerle boğuşurken diğer taraftan gelişimine tüm hızıyla devam ederek dünya turizmimin vazgeçilmez ülkeleri arasındaki yerini de sağlamlaştırdı. Krizlere alışık olan ve her krizden dersler çıkararak büyümeye devam eden Türkiye turizmi, son yıllarda ardı ardına gelen krizler karşısında ürettiği çözümler ile ayakta kalmayı başardı.

IC Hotels Residence ve IC Hotels Green Palace İşletme Müdürü İsmail Çağlar, yaşanan sorun ve krizlerin her ne kadar moral bozsa da Türkiye turizmini daha da güçlendirdiğini ifade etti. “Turizm sektörü, dünyadaki ve bulunduğumuz bölgedeki tüm etkenlerden etkileniyor” diyen Çağlar, “Yıllardır tüm zorluklara ve krizlere rağmen sektör büyümeye devam etti. Öğrenerek geliştik ve büyüdük. Körfez krizinden büyük Marmara depremine, savaşlardan pandemiye, görmediğimiz kriz kalmadı. Pandemi ve Rusya - Ukrayna çatışması sonrasında ise bu yıl bizim yılımız olacak derken Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen deprem faciası ile karşı karşıya kaldık. Orada onbinlerce canımızı kaybettik. Enflasyon ve maliyetler ile boğuşurken bir de arkasından gelen seçim sürecini yaşıyoruz. Bu saydığım tüm gelişmeler ister istemez turizmi etkiledi. Sadece bizi değil tüm turizm ülkelerini etkiledi” dedi.

Olumsuz gelişmelerin Türkiye turizmini daha da güçlendirdiğini söyleyen İsmail Çağlar, “Biz her türlü olumsuzluğa karşı antrenmanlıyız ve hazırız. A ve B planını geçtik artık C, D, E, F planlarımız da hazır. Turizme ve Türkiye’nin geleceğinin turizmde olduğuna inanan insanlarız. Önceden rakip ülkeleri ve destinasyonları takip ederdik şimdi ise onlar bizi takip ediyor. Ne olursa olsun turizm yapmaya devam edeceğiz. Çünkü Türk turizmi ustalık dönemini yaşıyor” şeklinde konuştu.

Antalya’da otellerin hazırlıklarını tamamladığını ve az da olsa misafir ağırlamaya başladığını belirten Çağlar, “Sezonu istediğimiz gibi açamadık. Ama biz hazırız. Seçimden sonra büyük bir hareketlilik bekliyoruz. Okulların da tatile girmesi ile birlikte hem yurt içinde hem de yurt dışından misafirler ağırlayacağız. Bu sene her ne kadar istediğimiz gibi bir sezon yaşayamayacak olsak da bu zorlu süreç elbet bir gün bitecek. Umudumuzu hiçbir zaman kaybetmedik” diye konuştu.