İTALYA DIŞİŞLERİ BAKANI GENTİLONİ: "VAZGEÇMEK APTALLIK OLUR"

İTALYA DIŞİŞLERİ BAKANI GENTİLONİ:

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında bazı AB ülkelerinin Türkiye ile vize serbestisi görüşmelerinin askıya alınmasını önerdikleri, böyle bir gelişmenin ‘aptalca bir hata’ olacağını söyledi.

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, bazı Avrupa Birliği ülkelerinin 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye ile yürütülen vize serbestisi görüşmelerinin askıya alınmasını önerdiklerini, böyle bir gelişmenin “aptalca bir hata” olacağını kaydetti. Hürriyet'ten Serkan Demirtaş'a konuşan ve darbe girişiminin ardından yaşanan süreç nedeniyle ekim ayı için öngörülen vize serbestisi hedefinin kimse tarafından gerçekçi görülmediğini belirten Bakan Gentiloni, Türkiye’deki hukukun üstünlüğü ve demokrasinin bir an önce normal işleyişe dönmesi gerektiğini, olağanüstü sürecin devamının Türkiye-AB ilişkilerine olumsuz etki yapabileceğini söyledi. Bakan, sorulara şu yanıtları verdi:''ASKERİ DARBEYİ KABUL ETMEYİZ''Ziyaretiniz 15 Temmuz sonrası Türkiye’ye destek ve dayanışma kapsamında ama sizce de biraz geç kalmış bir ziyaret değil mi?Bence değil. Çünkü darbe girişiminden sadece birkaç saat sonra İtalyan hükümeti ve diğer Avrupa ülkeleri darbecilere karşı Türkiye ve Türk kurumlarının yanında olduklarını bildirdiler. Ben de şahsen muhatabımı aradım... Bunun gerçekten çok ciddi bir darbe girişimi olduğunu anlıyor ve Avrupa’da hiçbir hükümetin askeri darbe yoluyla yıkılmasını kabul edemeyeceğimizi ifade ediyoruz. Türk kurumlarının nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu söylerken aynı zamanda bu kurumların bir an önce normal işleyişe dönmelerinin önemini de vurgulamak istiyoruz. Ne kadar erken o kadar iyi. Yani, olağanüstü hal uygulamasının uygun olan zamanda sona ermesi gerektiğini düşünüyoruz. Aynı zamanda darbe girişimi sonrasında sağlanan siyasi birlikteliğin de HDP’yi de kapsayacak şekilde sürmesini umuyoruz.''VAZGEÇMEK APTALLIK OLUR''Türkiye-AB arasında önemli bir konu vize serbestisi. Ekim ayında uygulama planlaması vardı, yetişebilecek mi sizce?Darbe girişimi sonrasındaki süreçte bazı siyasi partiler ve hatta bazı hükümetler, o süreçte yaşanan gelişmelerin vize serbestisine dönük perspektifin gerçekçi olmadığını açıkça gösterdiğini belirterek, AB’den Türkiye ile müzakereleri kesmesini istediler. Biz bunun aptalca bir hata olacağını, bu hedefin sürdürülmesi gerektiğine ikna ettik. Bunu söylemekle beraber, vize serbestisinin sağlanması için Avrupa perspektifinin gerektirdiği kriterlerin de tamamlanması gerekiyor. Bu iş bu ay olur mu? Açıkçası çok zor. Hedeften vaz mı geçmeli? Bu çılgınlık ve büyük bir hata olur. Onun yerine, bunun zamanlamasını yeniden yapmalıyız. Bu da Ankara-Brüksel arasındaki müzakerelerle olmalı.

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!