İTO Başkanı Avdagiç: Türkiye, turist konusunda Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırabillir

İTO Başkanı Avdagiç: Türkiye, turist konusunda Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırabillir

05 Ekim 2019 Cumartesi

Türkiye’nin turist konusunda Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırabileceğini söyleyen İTO Başkanı Şekib Avdagiç, '2023 Turizm Stratejisi doğrultusunda atılan adımlarla birlikte İstanbul’u ve Türkiye’yi dünyanın bir numaralı destinasyonu haline getireceğiz.” dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, 2023 Turizm Stratejisi hakkında konuştu. Şekib Avdagiç, strateji paketini “Atılan adımlarla birlikte İstanbul’u ve Türkiye’yi dünyanın bir numaralı destinasyonu haline getireceğiz.” şeklinde yorumladı. 

Aksam.com.tr’den Ezgi Aşık’ın sorularını yanıtlayan İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, Türkiye’nin turizmdeki 2023 vizyon paketini değerlendirdi.

“Sürdürülebilir ve Gelir Odaklı Büyüme Modeli”
 
“2023 Turizm Stratejisi”nin Türk turizmini sürdürülebilir ve gelir odaklı bir büyüme modeline taşıyacağını ifade eden İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “Özellikle tanıtıma ayrılan ciddi bütçeler, Türkiye’yi daha fazla ziyaretçi çekmede yukarıya taşıyacaktır. Bu yüzden 2023 yılı için hedeflenen 75 milyon turist sayısının aşılacağını düşünüyorum.” diye konuştu.
Avdagiç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cumhuriyetin 100. yılına 100 milyonluk turist hedefi yakışacaktır. Bunun için yapılması gereken tek şey, kamu ve özel sektörün birlikte tam ahenk içinde hareket etmesidir.”
 
“Türkiye'yi Dünyanın Bir Numaralı Destinasyonu Haline Getireceğiz
 
Türkiye’nin turist konusunda Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırabileceğini söyleyen Şekib Avdagiç, “Özetle son veriler, 2019’da ülkemize gelen yabancı ziyaretçilerin (yurt dışı ikâmetli vatandaşlarımız hariç) 40 milyonu aşarak, Cumhuriyet tarihinin rekorunun kırılacağını gösteriyor. Bunun yanı sıra 2019’un ilk sekiz ayında İstanbul’a gelen yabancı sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artış ile 9 milyon 983 bin 647 olmuştur.” sözlerini kullandı.

Bu kapsamda 2019 yılı sonunda bugüne kadarki en yüksek rakama ulaşıp 15 milyonun aşılacağına kuvvetle inandığını söyleyen Avdagiç, şunları söyledi: “Sonuç itibarıyla 2023 Turizm Stratejisi doğrultusunda atılan adımlarla birlikte İstanbul’u ve Türkiye’yi dünyanın bir numaralı destinasyonu haline getireceğiz.”
 

 


Yorumunuz:


Sitemizde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Tourism Today’e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Copyright © 2006 - 2019 - Tüm hakları saklıdır. Tourism Today
VERACONN