Jackie Chan’ın kefaret borcu var da turizmcinin yok mu?

Jackie Chan’ın kefaret borcu var da turizmcinin yok mu?

Bildiğiniz gibi ilk zamanlar düzenli yazıyordum. Sonra melekelerimi yitirdim, artık konu bulmakta aslında zorluk çekilmeyen güzel ülkemde yazmakta zorlanıyorum. Derken dün akşam National Georaphic kanalında Jackie Chan’ın kefaret borcunu ödemesiyle ilgili belgeseli izledim. “Bunu kesin yazmam lazım” dedim. Gerçi kime sorsan herkes belgesel izler de…

Jackie Chan, biliyorsunuz eğlenceli filmlerin ustasıdır. Bol vurdulu kırdılı, komik ama bir o kadar da ülkesine bağlılığını gösteren filmlerini izlemeyen yoktur sanırım. Dünya üzerinde en fazla tanınan sanatçı olarak bilinir.

Belgeselin bir yerinde şöyle dedi.  “Çevirdiğim filmlerin çekimi sırasında çok şey kırılıp dökülüyor, çok şey ziyan oluyor, hepsini çöpe atıyoruz ve ben bunlara çok üzülüyordum. Bir keresinde 20.000 şişe çöpe atıldı, 4 araba parçalandı, evler yıkıldı, savaş filmi çekerken çok malzeme harcandı hepsi boşa gitti ve ben bunlara sebep oldum, bunun kefaretini ödemem lazım”  Böylece çevreye duyarlı bir insan olarak ülkesine ne yapabilirim diye girişimde bulunur.

Amerika’da National Georaphic uzmanlarına güneş enerjisi ile çalışan toplanmış plastik şişe veya diğer plastikleri yıkayıp öğüten, kirlenen suyu da kendi temizleyen, öğütülen plastik parçaları ile duvar veya yer kaplamalarında kullanılan seramikleri üreten kapalı devre bir araç yaptırır. Ülkesinde 4000 metreyi aşan yükseklikteki yerleşim yerinin birinde ilkokul öğrencilerini de çalıştırarak plastik şişenin çevreyi kirletmemesi için toplanıp, yıkanıp öğütüldükten sonra duvar seramiğine dönüşmesini hep beraber gerçekleştirirler. Çocuklarla beraber nehir kenarlarında çöp topladılar ama asıl hedef bu değilmiş.  Sonra Çin’in tatlı su kaynaklarını oluşturan nehirlerin 4500 metreyi aşan bölümdeki yerleşim yerine araç götürüldü. Aynı işlemi sürekli yapması için çöp toplama merkezine yerleştirildi.

Jackie Chan bilge tavırla şunu söyledi. “Bu nehir hiç kirlenmemeli buradan başlayarak aşağılara kadar temizlenmeli. Biz en yukardan başladık. Kefaretimi ödemeye buradan başladım. Suyu kirletmemek bizim asıl görevimiz olmalı. Temiz su denize kadar ulaşmalı ki ondan yararlananlar hep temiz suya sahip olsunlar.”

Çok etkilendim doğrusu, sonra kendi kendime dedim ki; “Jackie Chan’ın kefaret borcu var da bizim turizmcilerin kefaret borcu yok mu?” Sonra aklıma geldi tuvalet olarak kullandığımız denizler, göller, akarsular, traş ettiğimiz ormanlar, vb.

Çevreyi koruyun, plastikleri eğilip toplayın, yola çöp atanları düşürdünüz galiba diyerek uyarın ya değilse dayak yersiniz.

Esen kalın. 

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!