Japonya’daki robot oteli, otelde çalışan robotların çoğunu kovdu

Japonya’daki robot oteli, otelde çalışan robotların çoğunu kovdu

Japonya’daki robot oteli, otelde çalışan robotların çoğunu kovdu

14 Şubat 2020 Cuma

Henn-na Hotel’deki robot çalışanlar arasında bir dinozor resepsiyon görevlisi, otomatik bir bahçıvan ve bavulları taşıyan robotik bir kol var

Japonya'daki bir otel, müşterilerinden gelen şikayetlerin ardından robot çalışanlarından yarısından fazlasını işten çıkardı. Nagasaki şehrindeki otel, 2015 yılında açıldığında basının büyük ilgisini çekmişti.

Henn-na Hotel'de çalışan 243 robot arasında bir dinozor resepsiyon görevlisi, otomatik bir bahçıvan ve bavulları taşıyan robotik bir kol bulunuyor.

Otelde, konukların kalkış saatlerini ayarlamaktan ya da hava durumunu bildirmekten sorumlu bir başucu kahyası gibi deneysel makineler de yer alıyordu.

The Wall Street Journal'da yer alan habere göre robot kahya, bazı müşterileri vaktinden çok önce uyandırdı. Robotun, müşterilerden gelen horlama sesini daha önceden ayarlanan sesli komutla karıştırdığı ortaya çıktı.

Henn-na Hotel, otelin konseptini son model teknolojiler sayesinde, "heyecanın konfor ile buluşması" olarak tanımlıyor.

Otelin web sitesinde şu ifadeler yer alıyor: "Henn-na Hotel'de konaklamak beklenmedik ve hoş sürprizlerle dolu. Bu benzersiz deneyim misafirlerimizi geleceğe bir adım daha yaklaştıracak." 

The Independent 2017 yılında Henn-na Hotel'i ziyaret etmiş ve otelde çalışan hiçbir insan görülmediğini belirtmişti.

Otelin başlangıçtaki başarısı başka robot otellerin açılmasına da sebep olmuştu. Otel konseptinin ardındaki isim, uluslararası seyahat acentası H.I.S'in kurucusu Hideo Sawada, beş yıl içinde 100 otel sayısına ulaşmayı hedeflediklerini bildirmişti.

Chiba şehrindeki ikinci robot otelin açılışında konuşan Sawada, "Robotları resepsiyona ve diğer her yere yerleştirerek bu oteli dünyadaki en verimli otel yapmayı hedefliyoruz" dedi.

 Yorumunuz:


Sitemizde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Tourism Today’e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Copyright © 2006 - 2019 - Tüm hakları saklıdır. Tourism Today
VERACONN