Jet2’nun CEO’su Steve Heapy Antalya’da otelcilerle buluştu

Jet2’nun CEO’su Steve Heapy Antalya’da otelcilerle buluştu

Jet2holidays ve Jet2.com CEO’su Steve Heapy, Antalya’daki Lara Barut Collection’da Antalyalı otelcilerle buluştu. Toplantıya TÜROFED Başkanı Osman Ayık, AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı ve otelciler katıldı.

Tuncay Sevin - Tourism Today

Konuşmasına son üç ayda 8. defa Türkiye’ye geldiğini hatırlatarak başlayan Steve Heapy, “Sizlerle birlikte olmaktan dolayı mutluluk duydum” dedi. Thomas Cook’un iflası ile konuşmasına devam eden Heapy, dikkat çeken açıklamalar yaptı:

“Kasamızda 300 milyon Pound bulunuyor”
“Birleşik Krallık’ta Dart Group bünyesinde bulunuyoruz. Dart Group bünyesinde 3 farklı şirket bulunuyor: Jet2.com, Jet2holidays ve Fowler Welch. Yakın zaman önce grubumuzun finansal sonuçları yayımlandı. Bu finansal sonuçlara bakacak olursanız güçlü bir tabloya sahip olduğumuzu göreceksiniz. 3.14 milyar Pound ciroya sahibiz. 180 milyon Pound’u net kar ettik. Bu rekor karı müşteri hizmetlerine yaptığımız yatırıma borçluyuz. Nakit olarak kasamızda 300 milyon Pound bulunuyor. Bu da mali açıdan gücümüzü gösteriyor. Bu nakitle otel satın almak gibi bir niyetimiz yok. Biz yatırımlarımızı havayolu filomuza yapıyoruz. Bu mali güç ve büyüme trendi tek bir yılın sonucunda oluşmadı. Özellikle son 5 yılda sürekli büyüyen bir mali yapıya sahibiz.

“2020 yılında uçak sayımızı 111’e çıkaracağız”
Havayolu şirketimiz ile 2010 yılında 1.7 milyon yolcu taşıdık, 2019-20 dönemin de ise yolcu sayımızı 7,8 milyona çıkardık. Aynı tablo tur operatörümüz Jet2holidays için de geçerli. 100 bin tatilci sayısını 3.2 milyona çıkarttık. Bu sene ise bu rakamı 3.8 milyona çıkaracağız. Havayolu şirketi olarak kazandığımızı yatırıma harcıyoruz. 2019 yılında 100 uçakla hizmet veriyoruz. 2020 yılında uçak sayımızı 111’e çıkaracağız. Filomuzu rakiplerimizle kıyaslarsak Thomas Cook 46 uçakla hizmet verirken TUI 69 uçakla hizmet verdi. Biz ise 100 uçakla hizmet veriyoruz. Tur operatörü olarak Birleşik Krallık’ta TUI 5.6 milyon tatilci ile birinci, 3.9 milyon tatilci ile biz ikinci sıradayız. Birleşik Krallık’ta ikinci büyük tur operatörü olsak da öyle davranmıyoruz. Büyüyen firmalar ukala ve saygısız bir şekilde davranırken biz 10 yıl önce nasıl bir firma isek öyle davranmaya devam ediyoruz. Bize her zaman ulaşabilirsiniz. Bundan sonra da ulaşabileceksiniz.

“İşler iyiyken de kötüyken de Türkiye ile çalıştık”

Havayolu şirketi olarak Birleşik Krallık’ kapsayan bir uçuş ağına sahibiz. Uçuş noktalarımızda 41 milyon insan potansiyeli var. Birçok destinasyona uçuyoruz. Bu açıdan da güçlüyüz. Bir destinasyonda performans düştüğü zaman farklı bir destinasyonla bu durumu dengeleyebiliyoruz. Rakibimiz TUI ise, ‘Türkiye’yi çok seviyoruz’ derken işler bozulunca Türkiye’den çekilip Kanarya Adaları’na yöneliyor. Biz bunu yapmadık. İşler iyiyken de kötüyken de Türkiye ile çalışmaya devam ettik. Bu böyle olmaya da devam edecek.

“Bağımsız seyahat acenteleri ile çalışıyoruz”
Dağıtım kanalı açısından da güçlüyüz. Thomas Cook ve TUI’nin pahalı ve şık büroları var. Ancak bizim maliyetli gösterişli bürolarımız yok. Biz bağımsız seyahat acenteleri ile çalışıyoruz. Satışlarımızın yüzde 24’ünü de bu bürolar aracılığı ile yapıyoruz. Thomas Cook’un İngiltere’de 555 satış bürosu vardı ve Jet2 kesinlikle satmıyorlardı. O 555 ofisi bizim en önemli partnerlerimizden Heys Travel satın aldı. Bu da bence Türkiye için iyi bir haber.
Çağrı merkezi olarak da güçlüyüz. 600 kişinin çalıştığı bir çağrı merkezimiz var. Müşterilerimizin yüzde 20’si bize bu çağrı merkezinden ulaşıyor. En önemli satış kanalımız ise web sitemiz. Satışlarımızın yüzde 56’sını web sitemiz üzerinden yapıyoruz. Jet2.com üzerinden tur operatörümüz Jet2holiday’in ürünlerini de satmaya çalışıyoruz.

“Antalya’ya haftada 59 uçuş yapacağız”
Türkiye için Birleşik Krallık’ta Thomas Cook 872 bin kişiye Jet2 ise 553 bin kişiye ulaştı. Antalya için ise Thomas Cook 356 bin, Jet2 ise 223 bin kişiye ulaştı. Jet2 olarak, Birleşik Krallık’ta TUI ve Easyjet’ten de büyüğüz. Uçuşlara bakacak olursak, Türkiye 2019 yaz döneminde haftada 140 uçuş yapıyoruz. 2020’de ise bu uçuş sayısını haftada 162’ye çıkarıyoruz. Easyjet ve TUI’nin toplam uçuşundan bile fazla uçacağız. Thomas Cook Antalya’ya haftada 52 uçuş gerçekleştirirken biz 35 uçuş yaptık. 2020’de ise Antalya’ya haftada 59 uçuş yapacağız.

“Kış döneminde de uçuşlara devam edeceğiz”
Biz istikrarlı bir şekilde büyüdük ve büyümeye de devam ediyoruz. Bu süreçte otelci partnerlerimize de sadık kaldık. Tmomas Cook’un iflası sonrasında Ekim ayına da uçuş koyduk. Kış döneminde de uçuşlara devam edeceğiz. Thomas Cook’un iflası sonrasında ilk kapasite artışı yapan firmayız.

“Antalya’ya 232 bin kişi getireceğiz”
Jet2holidays’e bakacak olursak, 7-8 sene önce Antalya’da faaliyete başladık. Otelci partnerlerimize ‘Oda verin beraber büyüyelim’ dedik ve beraber büyüdük. Jet2holidays, Antalya’da istikrarlı bir şekilde büyüdü. TUI ise duruma göre küçüldü ve büyüdü. Biz hiçbir zaman Antalya ve Türkiye’den vazgeçmedik ve hep büyüdük. 2020 yılında ise Antalya’ya 232 bin kişi getireceğiz. Hala TUI’ye exclusive imkanlar vermeye devam edecek misiniz? Biz kapasitemizi yüzde 70 artırdık. Daha fazla oda verirseniz daha fazlasını da satarız. Biz sadece yaz aykarında değil kış aylarında da büyüyoruz. Geçtiğimiz kış döneminde Antalya’ya 7 bin 370 yolcu getirdik. Bu kış döneminde ise uçuş kapasitemizi 62 bine çıkarttık. Turist sayımızı ise 27 bine çıkarmak istiyoruz. Yüzde 70’likbir artış öngörüyoruz ve daha fazla otele ve odaya ihtiyacımız var. Mevcut işbirliği yaptığımız oteller önceliğimiz olacak ancak yeni otellere de ihtiyacımız olacak. Jet2.com ve Jet2holidays olarak zaten faaliyete geçtik. Uçuşlar ve satışlar devam ediyor.

“Türkiye’ye yapacağımız yatırımın karşılığını almak istiyoruz”
Sonuç olarak: Web sitemiz üzerinden otellerinizin görsellerini sürekli kontrol edin ve güncelleyin. İyi fotoğraflar otel sattırır. Mümkün olduğunca ofislerimizi ziyaret edin. Otellerinizde bizim ilan panolarımız olsun. Misafir tatil yaparken gelecek senenin tatilini de planlayabilsin. Misafir memnuniyetiniz sezon başı, ortası ve sonunda her zaman yüksek olsun. Satışları stoplayacağınız zaman son olarak bize gelsin. Türkiye için 240 milyon Pound, sadece Antalya için ise 115 milyon Pound harcayacağız. Biz bu yatırımın karşılığını almak istiyoruz. Daha fazla oda alısak daha fazla satış yapabiliriz. Hepimizin büyümesi daha fazla kazanç demektir. Riskler, güvenlik ve sağlık konularına sürekli dikkat edin.”


Steve Heapy otelcilere taahütütlerini de şöyle sıraladı:
“1- Destinasyonlara ve otellere sadık kalacağız. TUI bunu yapmıyor. Biz ise ortaklarımıza her zaman sadık kalacağız.
2- Sizlerin sahip olduğu markalara katkıda bulunmak istiyoruz. Biz otel sahibi olmak istemiyoruz. Anlamsız konseptlerle değil kendi markanızın yükselmesini istiyoruz.
3- Kesinlikle size zarar verecek exclusive durumlara girmek istemiyoruz. Bunun size zarar verdiğini düşünüyoruz. Bizim sağlam bir iş modelimiz var. Size zarar verecek anlaşmalara girmeyeceğiz. TUI ve Thomas Cook bunu çok yaptı. Bizim otellere girmemizi engellemek için otel odalarını ellerinde tutup oda fazlası çıkardılar. TUI’den korkmuyoruz ama onlar bizden korkuyor.
4- Hep dürüst ve güvenilir olacağız.
5- Biz başarımızı otel ortaklarımızla paylaşmak istiyoruz. Bizim kadar sizler de kazanın istiyoruz. Çok kazanmak istiyoruz ve daha çok uçak almak istiyoruz. Sizler de daha fazla kazanın ve otel alıp mevcut otellerinize yatırım yapın. 3-4 yıl önce işler kötüye gittiği zaman biz operasyonlarımıza devam ettik ama Thomas Cook ve TUI kapasitesini aşağıya çekti ve fiyatlarda indirim istedi. Aldıkları indirimleri de fiyatlara yansıtmadılar. Sonra da ‘Antalya çok karlı bir destinasyon’ dediler.
6- Geleceğe yatırım yapıyoruz. Çeyrek milyar Pound yatırım yapıyoruz. Sizlerin otel markalarını daha ykarıya taşımak için birlikte çalışmayı teklif ediyoruz.
7- Bugüne kadar nasıl yaptıysak emrinize amade olmaya devam edeceğiz.
8- Her zaman ödemelerimizi zamanında yapacağız.

Thomas Cook’un iflası sonrasında çabuk reaksiyon gösterdik ve yeni uçuşlar ekledik. Bizim kadar Kültür ve Turizm Bakanlığınız da hızlı reaksiyon verdi. Bakan Ersoy ile Ankara’da bir araya geldik. Thomas Cook’un boşluğunu doldurmak için iyi çalışacağız.

Easyjet’in otellerden talepleri var. 60 gün vade ve garanti altına alınmış odalar istiyor. Biz kendimizi 10 yıldır ispat ettik. İyi günde kötü günde sizlerleydik. Easyjet de kendisini ispat etsin. Onlara bizden iyi şartlar sunarsanız kalbimiz kırılır. Easyjet de kademeli olarak büyüyecek ama akbaba gibi ölüye çullanmak istiyor.”

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!