STK

Tümü

Kaan Kavaloğlu: “Antalya 12 milyonu aşacak”

Kaan Kavaloğlu: “Antalya 12 milyonu aşacak”

AKTOB Başkan Yardımcısı ve Limak Holding Turizm Grup Başkanı Kaan Kavaloğlu, yaptığı açıklamada Antalya’nın bu sene sonunda 12 milyon turist sayısını aşacağını söyledi. Kavaloğlu ayrıca, maliyetlerde inanılmaz artışlar yaşandığını belirterek özellikle Avrupa pazarı için fiyat artışı yapılması gerektiğini dile getirdi.

Tourism Today Haber Müdürü Tuncay Sevin’e açıklamalarda bulunan Kaan Kavaloğlu “Uçak sayılarına bakacak olursak Antalya, Ağustos ayında 9 milyonu, yılsonunda da 12 milyonu aşacak gibi görünüyor. Burada şuna dikkat çekmek istiyorum: Antalya bu rakamları Rusya pazarının yüzde 50’sini Ukrayna pazarının da yüzde 80’ini kaybettiği bir yılda elde ediyor. Ancak 30 Haziran tarihi itibari ile İngiltere, Polonya ve Almanya pazarlarında 2019’u yakalamış durumdayız. Batı Avrupa’daki bu artışlar ve Rusya pazarında yaşanacak toparlanma ile 2023’e umutla bakıyoruz” dedi.

2022 sezonunun Kasım ayı ortalarına kadar uzayacağını belirten deneyimli turizmci, “Kış aylarında da turizmi 12 aya yayma gayemizin yerine geleceğini düşünüyorum. Uçaklara bakacak olursak sezon Kasım ayına kadar uzayacak gibi görünüyor. Böylece Antalya’da 12 milyon ziyaretçi rakamlarını aşacağız. Ancak maliyetlerimiz inanılmaz artıyor. Bunu fiyat artışı ile dengelememiz gerekiyor. Önümüzdeki dönemde özellikle Avrupa pazarında fiyat artışı yapmamız gerekiyor” diye konuştu.