STK

Tümü

Kaan Kavaloğlu: “İç pazar sadece zor zamanlarda değil her zaman önceliğimiz olacak”

Kaan Kavaloğlu: “İç pazar sadece zor zamanlarda değil her zaman önceliğimiz olacak”

AKTOB Başkan Yardımcısı ve Limak Holding Turizm Grup Başkanı Kaan Kavaloğlu, A Para’nın konuğu oldu. Şafak Tükle’nin sorularını cevaplayan Kavaloğlu, iç turizme dikkat çekti.

“2020 yılını kötünün iyisi olarak atlattık” diyen Kavaloğlu, “2020’de dünya turizmindeki düşüşün altında bir düşüş yaşadık. Rakip ülkelerin bizi taklit ettiği bir yıldı. 2021 yılına ise umutla bakıyoruz. Tabi ki 2021 yılı ile ilgili problemler var. 2021 yılına gerçek anlamda bir turizm yılı olacak diyemeyiz. Öncelikle bunu kabul etmemiz lazım” dedi.

İç turizmin olmazsa olmaz olduğunu belirten Kavaloğlu, “Biz 2020 yılını iç turizm sayesinde atlattık” dedi. 2019 yılında Limak Hotels’te iç turizmin payının yüzde 15-17 seviyelerinde iken bu oranın 2020 yılında yüzde 30’a çıktığını hatırlatan deneyimli turizmci: “2021 yılı ve sonrasında bu oranın yüzde 25’in altına düşmesine izin vermeyeceğiz. İç turizmle bu sistem ayakta kaldıysa iyi dönemde de önceliğin iç turizmde kalmasından yanayım. Pandemi döneminde iç turizme bir kurtuluş reçetesi gibi sarıldıysak pandemi sonrasını da iç turizmi düşünmek gerekiyor. Uzun vadede iç turizmin 25 milyona çıkabileceğine inanıyorum. Akıllı bir turizmci önceliğini iç turizme verecektir ve bundan sonra da iç turizme odaklanacaktır” şeklinde konuştu.

2020’de AB ülkelerinden turist desteğini alamadıklarını belirten Kaan Kavaloğlu, “AB’de Türkiye’ye yönelik karalama kampanyaları devam etti. Bu noktada bizim kendimizi iyi anlatmamız gerekiyor. Pazarlama stratejimizle kendimizi doğru bir şekilde anlatırsak turizmde sırtımız yere gelmez. Türkiye’nin lokomotif sektörü turizmdir. Biz iyi uyguladığımız şeylerden taviz vermemeliyiz” diye konuştu.