STK

Tümü

Kaan Kavaloğlu: “Turizm sektörü nakit sıkıntısı yaşayabilir”

Kaan Kavaloğlu: “Turizm sektörü nakit sıkıntısı yaşayabilir”

AKTOB Başkan Yardımcısı ve Limak Holding Turizm Grup Başkanı Kaan Kavaloğlu, A Haber’e turizm gündemini değerlendirdi. Kavaloğlu, Rusya’nın uçuş kısıtlaması ile birlikte sezon açılışını 1-2 ay ertelediklerini söyledi.

Vakaların artışı ve Rusya’nın uçuşları kısıtlaması ile 2020 yılının Mart ayına geri döndüklerini söyleyen Kaan Kavaloğlu, “1-2 ay sezonu erteledik diyebiliriz. Rezervasyonların gelişinde doğal olarak bir duraklama olacaktır ve bunu da göğüsleyebiliriz. Ancak tam Kısa Çalışma Ödeneği’nin sona erdiği bir dönemde Rusya’nın uçuşlara kısıtlama getirmesi bizi zor durumda bıraktı. Çünkü biz, rezervasyonların gelmeye başlaması ile birlikte ön edeme alıyoruz. Artık bu ön ödemeleri alamayacağımız için turizm sektörü nakit sıkıntısı yaşayabilir” dedi.

“Dünya, turizm personelimizi aşılamaya başladığımızı konuşmaya başladığı bir dönemdeydik” diyen Kavaloğlu, “Turizm personelimizin aşılanması bizi dünyada ön plana çıkartacaktı. Çünkü insanlar  güvenli yerlerde tatil yapma arzusundaydı. Vaka saylarının artması olumsuz ama turizmde bu şekilde değildi. Turizm konusunda Türkiye ön plandaydı ve insanlar buraya gelmek istiyordu. Şimdi belli bir süre ‘önce sağlık’ diyeceğiz ve turizm arka planda kalacak” şeklinde konuştu.

Şu an eğlenmeyi değil dinlenmeyi tercih edenleri ağırlamaya hazır olduklarını söyleyen Kavaloğlu, “Şu an için rezervasyonlarımız açık. Bir kapanma söz konusu değil. ülkenin ekonomik anlamda güçlü olması için turizme ihtiyacımız var. Turizmin ekonomik anlamda etkisini de değerlendirmek lazım. Turizm önemli bir sektör ve bu konuda sonuna kadar ülkemizi desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.