as

Kaşıkçı Elması yeniden Topkapı Sarayı’nda sergilenmeye başladı

Kaşıkçı Elması yeniden Topkapı Sarayı’nda sergilenmeye başladı

05 Ekim 2019 Cumartesi

Dünyanın en değerli mücevherlerinden Kaşıkçı Elması, yeniden Topkapı Sarayı’nın Dış Hazine Bölümü'nde sergilenmeye başladı

Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı, Topkapı Sarayı'nın kendilerine devredilmesinden sonra depolarda muhafaza edilen paha biçilmez hazinelerin gün yüzüne çıkarılmaya başlandığını açıkladı.

Açıklamada ‘Topkapı Hançeri’nin, 18 Eylül'de Topkapı Sarayı'nın Dış Hazine Bölümü'nde ‘Sultan II. Mahmud Tahtı’nın 2 Ekim'de Bağdat Köşkü'nde sergilenmeye başlandığı belirtildi. Milli Saraylar İdaresi, yerli ve yabancı ziyaretçilerin çok ilgi gösterdiği Kaşıkçı Elması’nı da bugün sergiye çıkardı.

"Tarihi elmasların en büyüğü ve en meşhuru" olarak gösterilen 86 karatlık "Kaşıkçı Elması", Topkapı Sarayı'nın silah koleksiyonunun sergilendiği Dış Hazine Bölümü'ndeki yerini aldı. Tüm dikkatleri üzerine çeken, etrafı 49 adet iri pırlantayla çevrili Kaşıkçı Elması'nın önünde zaman zaman uzun kuyruklar oluştu.

Paha biçilemeyen hazineler 

Üzerinde çok değerli zümrüt ve elmasların yanı sıra Londra'da üretilmiş bir saatin bulunduğu Topkapı Hançeri, Topkapı Sarayı Müzesi’ni soymaya dair bir planı konu alan, Oskar ödüllü Topkapı (1964) filminde geçen olayların merkezinde yer almıştır. Hançer’in gerçek hikâyesi de ilginçtir. Hançer, Sultan I. Mahmud tarafından Nadir Şah’a hediye edilmek üzere yaptırılmıştır. Ancak Şah’ın ölümü nedeniyle Topkapı Sarayı’nın hazinesine iade edilmiştir.

Sultan II. Mahmud'un saltanat koltuğu, 19. yüzyıl etiketli, Avrupai tarzda tasarlanmış bir eser. Osmanlı devlet armalı ve II. Mahmud tuğralı taht, tarihi değeri ve estetiğiyle ilgi çekiyor.

Kaşıkçı Elması, Saray Hazinesi’nde özel isimleri olan tarihî elmasların en büyüğü ve en meşhurudur. 86 karat olan bu armut biçimindeki elmasın etrafı 49 adet iri pırlantayla çevrilidir.Yorumunuz:


Reklam alan 19 ( 260 x 330 boyutlarında reklam alanı )
Reklam alan 20 ( 260 x 330 boyutlarında reklam alanı )
Reklam alan 21 ( 260 x 330 boyutlarında reklam alanı )
Sitemizde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Tourism Today’e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Copyright © 2006 - 2019 - Tüm hakları saklıdır. Tourism Today
VERACONN