Yazar : Haluk Özsevim

Tümü

Kastamonu’yu tanımak

Kastamonu’yu tanımak

Kastamonu’yu tanımak

Bu sene turizm sektöründeki 20. yılını kutlayan dergimiz Tourism Today olarak turizm sektöründe ciddi bir mesai harcıyoruz. İşimiz gereği yurt içi ve yurt dışına birçok seyahat gerçekleştirdik. Samimiyetle söylüyorum son yıllarda yaptığım en güzel gezilerden biri Kastamonu seyahati oldu.

Kastamonu Valiliği’nin ev sahipliğinde, Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde TUYED Yönetim Kurulu ve ulusal basın temsilcisi meslektaşlarımızla Kastamonu’yu ziyaret ettik. Çok güzel bir gezi programı ile Karadeniz’in cennet köşesini yakından tanıdık. Hep ismini ve zenginliklerini duyduğumuz bu güzel şehrin anlatılandan daha güzel olduğuna şahit olduk.

Bilirsiniz Karadeniz denince akıllara yemyeşil yapısı gelir. Ormanlarla çevrili Kastamonu, öncelikle doğayı sevenleri büyüleyecek bir zenginliğe sahip. Evet, Karadeniz’in doğasının ne kadar güzel olduğunu bilmeyenimiz yoktur ancak bu şehrimiz turizmi geliştirmek için ormanları ve doğayı korumanın en önemli yatırım olduğunu da iyi biliyor.

Kastamonu’nun tarihi eserleri de bir o kadar güzel ve korunmuş. Kastamonu Valiliği ve Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün turizme vizyoner bakışı ve Kastamonuluların duyarlı yaklaşımı bölgenin turizm zenginliklerini çok iyi korumuş. Kastamonu Konakları, Hükümet Konağı (Valilik Binası), Nasrullah Cami, Mahmut Bey Cami (Kasaba Köyü), Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Külliyesi, Kastamonu Kent Müzesi, Yakupağa Külliyesi, Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi & Şapka Müzesi mutlaka görülmesi gereken eserlerin başında geliyor. Ayrıca hiç ihmal edilmeyecek kadar güzel ve deneyimlenmesi gereken bir de mutfağa sahip olan Kastamonu, gastronomi turizmi ile de büyük bir potansiyel.

Beni en çok büyüleyen ise kanyonlar oldu. Örneğini sadece film ve belgesellerde göreceğiniz birbirinden güzel kanyona sahip olan Kastamonu’da Horma Kanyonu, Valla Kanyonu ve Çatak Kanyonu’nu görmeden bu şehri terk etmeyin.

Buradan daha sayamadığım daha birçok zenginlik var. Bu zenginlikleri anlatmakla bitiremeyiz. İnanın, gidip gördüğünüzde “Sen hiçbir şey anlatmamışsın” diyeceksiniz.

Beni en çok sevindiren konu bu kadar çok zenginliğin olması değildi. Kastamonu Valiliği, Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) başta olmak üzere şehrin yerel yönetimleri ve tabi ki Kastamonu halkı elindeki değerlerin bilincinde. Bu zenginliklerin bu kadar iyi korunması turizm potansiyeline önem vermeyen şehirlerimize örnek olmalı.

Bir köşe yazısı ile Kastamonu’yu tanıtmak tabi ki mümkün değil. Ama gidip görünce pişman olmayacağınızın garantisini verebilirim.

Kastamonu’yu yakından tanımamıza vesile olan başta Sayın Valimiz Avni Çakır, İl Kültür ve Turizm Müdürü Fahrettin Şenoğlu,  KUZKA Genel Sekreteri Serkan Genç, Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar, Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek, Kurşunlu Han Genel Müdürü Cem Dilimel ve üç gün boyunca bizi hiç yalnız bırakmayan Şube Müdürü Nihan Daban ve Emrullah Akça’ya sonsuz teşekkürler ediyoruz.

Huzur içinde bir seyahat istiyorsanız Kastamonu seçenekleriniz arasında olsun.