DOLAR 31,1106 % % 0.21
EURO 33,7146 % % 0.23
GRAM ALTIN 2.034,17 % % 0,08
ÇEYREK A. 3.325,86 % % 0,08
BITCOIN 1.619.445 % -0.733

Gault & Millau 2024 Türkiye’nin rehber dereceleri açıklandı

Son Güncelleme :

07 Aralık 2023 - 8:19

Gault & Millau 2024 Türkiye’nin rehber dereceleri açıklandı

Dünya gastronomi otoriteleri tarafından takdir edilen rehberlerden biri olan Gault & Millau’nun Türkiye için hazırladığı seçki, 4 Aralık 2023 tarihinde Çırağan Palace Kempinski’de gerçekleştirilen ödül töreni ile duyuruldu. Gault & Millau’nun Türk lezzet mirasına gösterdiği bu ilgi, Türkiye’nin dünyanın önde gelen gastronomi merkezleri arasında öne çıkmasına katkı sağlayacak.

Sözen Group iş birliği ile Türkiye’ye adım atan dünya gastronomisinin en seçkin rehberlerinden olan Fransa menşeili Gault & Millau, Türkiye gastronomisinde yepyeni bir dönemin kapılarını aralıyor. Güçlü gastronomi ağı sayesinde kendisine saygın bir konum kazanan Gault & Millau, 2024 rehberiyle Türkiye pazarında yerini almaya hazırlanıyor. Gault & Millau Türkiye Rehberi, 4 Aralık 2023 Pazartesi günü Çırağan Palace Kempinski’de düzenlenen görkemli bir ödül töreniyle gastronomi tutkunlarının ilgisine sunuldu.

Türkiye pazarında Sözen Group iş birliği ile yerini alan Gault & Millau hakkında çok heyecanlı olduklarını dile getiren Sözen Group CEO’su Gökmen Sözen ise, bu iki önemli markanın girişiminin global gastronomi sektörü ve Türkiye arasında köprü olacağını vurguladı. Sözen, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında önemi yüksek olan bir gastronomi rehberini geçtiğimiz sene Türkiye’ye getirdik. Binbir emekle, görüşmelerle gerçekleştirdiğimiz bu rehberin ilk meyvelerini şu an burada, Çırağan Sarayı’nın görkemli atmosferinde hep beraber toplayacağız” dedi. Sözen Group CEO’su Gökmen Sözen, Çırağan Palace Kempinski’de düzenlenen gala gecesine desteklerini esirgemeyen sponsorlara da tek tek teşekkür etti.

“İSTANBUL, YEMEK TUTKUNLARININ UĞRAK NOKTASI HALİNE GELDİ”
Gault & Millau’nun CEO’su Patrick Hayoun açılış konuşmasında şunları söyledi: “Son dönemde Türkiye yiyecek dünyasındaki çıkışı ile önemli bir gelişme kaydetti. Kapsamlı mutfak mirasına sahip, çeşitli ve leziz mutfağıyla tanınan Türkiye, kebap ve mezelerden baklava ve Türk çayına kadar çok çeşitli yemekler sunmaktadır. Özellikle İstanbul, hareketli gıda pazarları ve Türk mutfağının hem geleneksel hem de çağdaş yorumlarını sunan restoranlarıyla yemek tutkunlarının uğrak noktası haline geldi. Türkiye’nin gastronomi sahnesine dahil olması, ülkeyi sadece bir mutfak destinasyonu olarak haritaya koymakla kalmıyor, aynı zamanda Türk kültürünün ve turizminin tanıtılmasında da önemli bir rol oynuyor.”

Amaçlarına da değinen Hayoun, “Amacımız sadece Türkiye’nin ulusal kimliğini ortaya çıkarmak değil, aynı zamanda farklı yerel bölgelerin farklı gastronomik özelliklerini de sergilemektir. İlk edisyonumuzda özellikle Türk köklerine sadık kalarak yemeklerinde başarılı olan restoranlar arıyorduk. Gelecek sayımızda, kendilerine özgü mutfak geleneklerine sahip yeni bölgeleri tanıtacağız” dedi.

GAULT & MILLAU TÜRKİYE REHBERİ ÖDÜLLERİ
Gala sponsorunun Çırağan Palace Kempinski, ana sponsorların Jumbo, Nespresso, Öztiryakiler, PepsiCo ve Pınar; partnerlerin Altınmarka, Arzum Okka, Chef Seasons, Damla Su, Doritos, Hellmann’s, Komili, Pirge, Özmen Un ve Skywell; destekçilerin Koton, Papatya, Ingredy, Le Cordon Bleu ve White Üniforma; gala tedarikçilerin; Pernod Ricard, Kavaklıdere, Knidos, Sevilen ve Vinkara; iletişim sponsorunun Effect BCW; medya destekçisinin FoodinLife ve destekleyen kuruluşların TTYD, TÜROFED, TÜROB, TURYİD, ETÜDER, TUSİD, AKTOB ve AGYİD olduğu gecede ödüllerin sahipleri şöyle:

4 TOQUES

PRESTIGIOUS TABLES

  • TURK Fatih Tutak – Fatih Tutak – 17.5/20
  • Neolokal – Maksut Aşkar – 17/20

 

3 TOQUES

EXCELLENT TABLES

  • AQUA – Görkem Özkan – 15/20
  • Arkestra – Cenk Debensason – 15.5/20
  • Casa Lavanda – Emre Şen – 15.5/20
  • Mikla – Cihan Çetinkaya – 16/20
  • Nicole – Serkan Aksoy – 15/20
  • Sankai by Nagaya – Yoshizumi Nagaya – 15.5/20
  • OD Urla – Osman Sezener – 16/20
  • Teruar Urla – Osman Serdaroğlu – 15.5/20
  • Vino Locale – Ozan Kumbasar – 15.5/20

 

2 TOQUES

CHEF’S TABLES

  • 7 Mehmet – Mehmet Akdağ – 13/20
  • Alaf – Murat Deniz Temel – 14/20
  • Aman da Bravo – İnanç Çelengil – 14.5/20
  • Araka – Zeynep Pınar Taşdemir – 14.2/20
  • Chalet – Soner Kesgin – 13/20
  • Lokanta by Divan – Volkan Arık -13.5/20
  • Gallada – Özgür Taylan – 13/20
  • Sunset Grill & Bar – Fabrice Canelle – 13.5/20
  • Tuğra Restaurant – Emre İnanır – 14/20
  • Yeni Lokanta – Civan Er – 13/20
  • Narımor Urla – Atilla Heilbronn – 14/20
  • Kitchen Bodrum – Osman Sezener – 14/20
  • Maça Kızı – Ali Ronay – 14.5/20
  • Sakhalin Bodrum – Vladimir Mukhin – 14/20
  • Nahita – Ömür Akkor – 13/20
  • Reserved Restaurant – Orhan Korkmaz – 13/20

 

1 TOQUE

GOURMAND TABLES 

TRADITIONAL CUISINE

  • Parlak Restaurant – Güray Parlak – 11/20
  • Zaruri Meyhane – Mustafa Kemal Ayanoğlu – 11/20
  • Aslanboğa Kokoreç – Erdal Aslanboğa – 11/20
  • Mutfak Sanatları Merkezi – Doğa Çitçi -12/20
  • İmam Çağdaş – Burhan Çağdaş 12.5/20
  • Hışvahan – Mine Özmen -11.5/20
  • Adana Ocakbaşı Pangaltı – Gürkan Ezer – 11/20
  • Agora Meyhanesi – Şaban Karataş – 11/20
  • Aheste Pera – Didem Çetin – 11.5/20
  • Akbabalı Meyhane – Rıza Belenkaya -11/20
  • Ali Ocakbaşı – Engin Levent – 11/20
  • Asmalı Cavit – Cavit Saatçi – 11/20
  • Beyti – Beyti Güler – 12.5/20
  • Borsa Restaurant – Şenel Çin – 12.5/20
  • BİZ İstanbul – Mesut Uysal – 12.5/20
  • Buselik Tünel – Mihta Yıldırımtaş – 12.5/20
  • Çiya Sofrası – Musa Dağdeviren – 11/20
  • Deraliye Ottoman Cuisine Restaurant – Necati Yılmaz – 11/20
  • Develi Samatya – Nuri Develi – 11.5/20
  • Bayramoğlu Döner – Halim Arslan – 11/20
  • Giritli – Ayşe Şensılay – 11/20
  • Hacı Abdullah Lokantası – Abdullah Korun, H.Fahri Gündüz, H.Mehmet Gülen ve H.Rasim Akçan – 11/20
  • Hamdi Restoran Eminönü – Kerim Özevin – 11.5/20
  • Hünkâr Lokantası – Feridun Ügümü – 12.5/20
  • IL Cortile İstanbul – Nihat Sancar – 11/20
  • Karaköy Lokantası – Uğur Erbaş – 12/20
  • Kanaat Lokantası – Abdullah Tayan – 11.5/20
  • Kör Agop – Muammer Temiz – 11/20
  • Liman İstanbul – Murat Alan – 11.5/20
  • Mahir Restoran – Mahir Nazlıcan – 12/20
  • Lokanta 1741 – Durukan Özgen – 12/20
  • Madam Despina – Ali Tekin – 11/20
  • Matbah – Kadir Yılmaz – 11/20
  • Mükellef Karaköy – Arda Türkmen – 11.5/20
  • Nazende Cadde – Uluç Sakarya – 12.5/20
  • Pandeli – Abdullah Sevim – 12/20
  • SADE Beş Denizler – Deniz Şahin – 12/20
  • Seraf Restaurant – Sinem Özler – 12/20
  • Sıralı Kebap Etiler – Murat Sıralı – 11/20
  • Sofyalı 9 – Aydın Yıldırım – 11/20
  • Tatbak – Mehmet Akçan – 11/20
  • Tershane Karaköy – Vedat Başaran – 12/20
  • Yanyalı Fehmi – Ergin Sönmezler – 12/20
  • Zübeyir Ocakbaşı Taksim – Zübeyir Ertaş – 12/20
  • Kaşıbeyaz Florya – Ahmet Kaşıbeyaz – 11/20
  • Beğendik Abi – Hikmet Kaygusuzer – 12/20
  • Söğüşçüm Çeşme – Ersin İnceoğlu – 11/20
  • Kısmet – Barış Erdem – 11/20

 

1 TOQUE

GOURMAND TABLE 

SEAFOOD

  • Arma Restaurant – Raif Kahraman – 11/20
  • Lara Balık – Levent Şenol – 11/20
  • Bottarga Restaurant – Cengiz Taner – 11/20
  • Bay Nihat – Volkan Bekit – 11/20
  • Yalova Restaurant – Emrah Aktaş – 11.5/20
  • Arnavutköy Balıkçısı – Mahmut Cansever – 11.5/20
  • Azur – Rıdvan Külçek – 12/20
  • Yüksel Balık – Olgun Keleş – 12/20
  • Balıkçı Kahraman – Kahraman Altun – 12/20
  • Bebek Balıkçısı – Zeynep Petek Dursun – 11.5/20
  • Calipso Fish Restaurant – Ziya Kaçar & Veli Şahin – 11.5/20
  • Del Mare – Serkan Pakkan – 11/20
  • Kıyı Balık – Yorgi Sabuncu – 12.5/20
  • Lacivert – Rüştü Öztürk – 11/20
  • Park Fora – Musa Değirmenci – 11.5/20
  • Suna’nın Yeri – Zafer Koç – 11/20
  • Uskumru Restaurant – Burak Kılıç – 11/20
  • Villa Bosphorus – Şener Ayaksız – 11/20
  • Horasan Balık – Ahmet Horasan – 12/20
  • Deniz Restaurant – Şenol Öztürk– 11/20
  • Mimoza – Fikret Alphan – 11.5/20
  • Eski Yer – Erkan Özçelik – 11/20
  • Sait – Hikmet Hasçelik – 11.5/20
  • Memedof – Mehmet Çuhadar – 11.5/20
  • Orfoz – Çağrı Bozçağa & Çağlar Bozçağa – 12/20
  • Manzara Restaurant Söğüt – Alı Işık– 12/20

 

1 TOQUE

GOURMAND TABLE 

MODERN CUISINE 

  • Ayna – Nihal Sayın & Ezgi Güven – 11/20
  • Caeli – Celal Gürkan Yılmaz – 11/20
  • Aşeka – Ömer Akosman – 11/20
  • Atölye Restaurant – Zafer Aydemir – 11.5/20
  • Backyard – Oğuzhan Sözkesen – 11/20
  • Avlu – Özgür Üstün – 12.5/20
  • Banko Burger – Bora Bozankaya – 11/20
  • Basta Neo Bistro – 12/20
  • Batard – Cihan Kıpçak – 11/20
  • Beymen Brasserie – Bayram Akçay – 11/20
  • Cantinery – Ertruğul Halal – 11.5/20
  • Cipriani – Stefano Mason – 12/20
  • Feriye – Birkan Erköylü – 11.5/20
  • Gram Restaurant – Didem Şenol – 11/20
  • Günaydın Etiler – Cüneyt Asan – 11.5/20
  • Karaköy Gümrük Restoran – Ahmet Erdoğan – 11/20
  • Masa – Yılmaz Çelik – 11/20
  • MSA’nın Restoranı – Sitare Baras – 11/20
  • Mürver Restaurant – Mevlüt Özkaya – 12.5/20
  • MYK Restoran – Mehmet Yalçınkaya – 12/20
  • Octo – Murat Taşdemir – 11.5/20
  • Okra İstanbul – Hüseyin Ceylan – 11./20
  • Parlé – Sadık Ilgaz – 11.2/20
  • Petra Gayrettepe – İpek Mutlu – 11/20
  • Ruby İstanbul – Ertan Özturan – 11/20
  • Smelt & Co – Sinan Bakkaloğlu & Samet Güneş – 11.5/20
  • Regis Brasserie – Şevket Cihan – 11/20
  • Bronco – İsmet Saz– 11/20
  • The Red Balloon – Ulaş Durmaz – 11.5/20
  • 29 – Erol Aytürk – 11.5/20
  • Vogue – Musa Ay – 11.5/20
  • Zula – Cihan Kıpçak – 11/20
  • Balmumu Dükkan Lokanta – Ahmet Güzelyağdöken – 11.5/20
  • Scappi – Erkan Özdemir – 11/20
  • Hiç Lokanta – Ekin Can Kün – 11/20
  • Eşlikçi Narlıdere – Can Doğan – 11/20
  • Gia Urla – Serkan Çakır – 11/20
  • Gula Urla – Cemal Yıldırım – 11/20
  • Kürkçü Dükkanı – Gökhan Başeğmez – 11/20
  • İsabey Bağevi Restaurant – Uşar Alibey – 11/20
  • Manej – Aylin Güvenen Aydemir & Yaşar Güvenen – 11/20
  • Hus Wines – Doğukan Buyruk – 11/20
  • Buka Fethiye – Tacan Oruç – 11/20
  • Dereköy Lokantası – Zişan Altıncaba – 11/20
  • Naru – Anıl Karaduman – 12/20
  • Tuti – Hakan Süven – 11.5/20
  • The Galliard Cove House – Muharrem Tenekeci & Ahmet Uras – 11/20
  • Lucca by the Sea – Hüseyin Kılıç & Tuncay Uçar – 12/20
  • Revithia – Duran Özdemir – 11/20
  • Lil’a Restaurant – Saygın Sesli – 11/20

 

1 TOQUE

GOURMAND TABLE 

INTERNATIONAL CUISINE

  • Asil – Fadi Hamzeh – 11/20
  • Asmani – Mesut Yıldırım – 11/20
  • Seraser – Özgür Tankut – 11/20
  • Nemo – Jose Lino– 11.5/20
  • 16 Roof – Taha Emrah Özçelik – 11.5/20
  • 360 İstanbul – Mike Norman – 11/20
  • AIDA Vino e Cucina – Valentino Salvi – 11/20
  • Antica Locanda – Gian Carlo Talerico – 12/20
  • Banyan – Fikret Demirağ – 11/20
  • Baylan Restaurant – Tim Briggs – 11/20
  • Akira Back – Sungmo Lee – 11/20
  • Cecconi’s – Özgür Önol – 11/20
  • Çok Çok Pera – Nutjarin Plasri – 12/20
  • Çok Çok Thai – Nutjarin Plasri – 11/20
  • Da Mario – Hasan Şahin – 12.5/20
  • Dragon Restaurant Hilton – Ergün Yücebıyık – 12.5/20
  • Filo D’Olio – Danilo Zanna – 11/20
  • Gina Kanyon – Sadi Dursun – 11.5/20
  • İnari Piku – Korhan Gülsoy – 11.5/20
  • İsokyo – Şafak Erten – 11/20
  • Morini – İskender Erocak – 11.5/20
  • Maromi by Divan Kalamış – Kenji Kume – 11/20
  • Madhu’s – Yüksel Yılmaz – 11/20
  • Nappo – Özgür Kılınçlar – 11/20
  • Nobu İstanbul – Celestin Gaty – 11.5/20
  • Novikov İstanbul – Marti Pineda – 11.5/20
  • Paper Moon – Giuseppe Pressani – 12.5/20
  • ROKA İstanbul – Suna Hakyemez – 12/20
  • Shang Palace – Cheng Lu – 11/20
  • Spago İstanbul – Deniz Otuk – 11/20
  • Sushi Manga – Erdi Öztürk – 11/20
  • Terrazza Italia – Claudio Chinali – 12/20
  • Toro Latin Gastro Bar – Murat Kalkandelen – 11/20
  • Trattoria La Scarpetta – Ömer Büber – 11/20
  • TAS Ramen – Caner Demiray – 11/20
  • Zuma – Emrah Orak – 12/20
  • Roku Sushi Omakase – Barlas Günebak – 11/20
  • Hakkasan – Andrew Yeo – 12.5/20
  • Zaferan Cappadocia – Ödül Aygün – 11/20

 

1 TOQUE

GOURMAND TABLE 

CHEF RESTAURANT

  • Alma – Andrea Angelidu – 11/20
  • Seasons Restaurant by Mutlu Şevket Yılmaz – Mutlu Şevket Yılmaz – 11.5/20
  • Chayote – Tuncay Gülcü – 11/20
  • Capra Çukurbağ – Serra Beklen – 11/20
  • Çiy – Damla Uğurtaş – 11/20
  • 7 MILA – Tayfun Genç – 11/20
  • Aila Restaurant – Kemal Can Yurttaş – 11/20
  • Apartıman – Burçak Kazdal – 11/20
  • Cuma – Aydın İlçe – 11/20
  • Efendy – Somer Sivrioğlu – 12.5/20
  • Fauna – Emrah Coşkun – 12.5/20
  • Galeyan Restaurant – Yunus Emre Akkor – 11.5/20
  • Hodan – Çiğdem Seferoğlu – 12/20
  • Lokanta Göktürk – Muhsin Göktürk – 11/20
  • Muutto Anatolian Tapas Bar – Umut Karakuş – 11/20
  • Ocak – Ömer Bozyap – 11/20
  • Şans Restaurant – Rudolf G.P.M. Van Nunen – 12/20
  • Topaz – Tevfik Alparslan – 12/20
  • Amavi – Ahmet Can Aras – 11.5/20
  • ENT Restaurant – Yoldaş Sönmez – 12/20
  • Sia Eli Restaurant – Tolgar Mireli – 12/20
  • Tuzz Bodrum – Nilay Lale – 12/20

 

1 TOQUE

GOURMAND TABLE 

BAR 

  • Ernest’s Bar – Fatih Akerdem – 11.5/20
  • Fahri Konsolos – Burak Ayaz – 11.5/20
  • Frankie – Aykut Doğanok – 11/20
  • Foxy – Ramazan Kurt – 11/20
  • Mathilda’s Coctail Bar – Vedat Akar – 11.5/20
  • Mikla Bar – İsmail Orhan – 11/20
  • Olden 1772 – Aykut Can Akın – 11.5/20
  • The Townhouse – Kerem Canatar – 12.5/20
  • Topside Bar – Gökhan Herkiloğlu – 11.5/20
  • Alexandra Cocktail Bar – Talat Aslan – 11/20

 

ÖZEL ÖDÜLLER

Onur Ödülleri

  • Tuğrul Şavkay anısına Esen Şavkay
  • Beyti Güler – Beyti Kurucusu
  • Feridun Ügümü – Hünkar Lokantası Kurucusu
  • Yorgi Sabuncu – Kıyı Balık Kurucusu
  • Abdullah Korun – Haci Abdullah Kurucu
  • Niyazi Çapraz – Pasta Şefi
  • Arif Develi – Develi Kurucusu
  • Metin Fadıllıoğlu – Şamdan, Liman Lokantası, Hanedan & Beymen Brasserie Kurucusu
  • Celal Çapa – Şamdan Kurucusu
  • Fatih Akerdem – Ernest’s Bar, Bar Master

 

Gastronomi Yazarı Ödülleri

  • Ahmet Örs
  • Mehmet Yaşin

 

Türk Osmanlı Araştırmacısı Şefi Ödülü

  • Vedat Başaran – Tershane Karaköy

 

En İyi Geleneksel Lokanta Ödülü

  • Burhan Çağdaş – İmam Çağdaş

 

En İyi Deniz Restoranı Ödülü

  • Ahmet Horasan – Horasan Balık

 

En İyi Street Food Ödülü

  • Cihan Kıpçak – Zula

 

Yılın En İyi Şehir Oteli Food & Beverage Başarı Ödülü

  • Uğur Talayhan – Swissôtel the Bosphorus, Istanbul

 

Yılın En İyi Resort Oteli Food & Beverage Başarı Ödülü

  • Binnaz Uludağ Yiş – D Maris Bay

 

En İyi Resort Otel Şefi

  • Sami Kahrıman – Maxx Royal Golf Belek Resort

 

En İyi Mixology Mekanı Ödülü

  • Kerem Canatar – The Townhouse

 

En İyi Bar Ödülü

  • Özhan Zengin – Lucca

 

En İyi Hospitality Ödülleri

  • Deniz Karkın – Argos in Cappadocia
  • Ralph Radtke – Çırağan Palace Kempinski

 

Yükselen Şef Ödülleri

  • Şafak Erten – İsokyo
  • Ahmet Can Aras – Amavi
  • Alper Kızılbayır – Four Seasons Hotel Bosphorus
  • Anıl Karaduman – Naru
  • Suna Hakyemez – ROKA İstanbul
  • Mevlüt Özkaya – Mürver Restaurant

 

En İyi Restoran Müdürü Ödülleri

  • İsmail Kahveci – Tuğra Restaurant
  • Hikmet Genç – Paper Moon
  • Kadir Özdil – Mikla

 

En İyi Yemek Tasarım Ödülü

  • Görkem Özkan – AQUA

 

En İyi Sürdürülebilirlik Ödülleri

  • Emre Şen – Casa Lavanda
  • Osman Sezener – OD Urla
  • Ekin Can Kün – Hiç Urla

 

Yılın Uluslararası Markası Ödülü

  • Mehmet Deveci – Hakkasan

 

Yılın En İyi Çikolata Mekanı

  • Ebru İpekçi – Butterfly Chocolate

 

Outside Catering Ödülü

  • Divan – Murat Tomruk, Giancarlo Gottardo, Gönül Gültekin

 

Yılın En Genç Şefi

  • Aila Restaurant – Kemal Can Yurttaş

 

En İyi Şarap Menüsü

  • Rudolf Van Nunen

 

En İyi Pasta Şefi Ödülü

  • Ghislain Gaille

 

En İyi Kadın Şef Ödülü

  • İnanç Çelengil – Aman da Bravo

 

En İyi Sommelier Ödülü

  • Süleyman Şen – Sunset Grill & Bar

 

Yılın En İyi Restoranı

  • Maksut Aşkar – Neolokal

 

Yılın En İyi Şefi Ödülü

  • Fatih Tutak – TURK Fatih Tutak

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.