Kazakistan'da devalüasyon paniği

Kazakistan'da devalüasyon paniği

Kazakistan, para biriminde 18 aydan bu yana en büyük devalüasyonu gerçekleştirdi.

Kazakistan, popara birimi tenge'nin 18 ay önceki devalüasyon'dan bu yana en yüksek seviyede zayıflamasına izin verdi. Bu durum, Merkezi Asya'nın en büyük petrol üreticisi olan Kazakistan'ın en büyük ticaret ortakları Çin ve Rusya para birimlerindeki düşüşlere uyum sağlamak istediği sinyali verdi.Tenge dolar karşısında Almaata saati ile 13.01'de 196.90 seviyesinden işlem gördü. Sözkonusu gerileme Şubak 2014'te yüzde 20'lik gerilemeden bu yana en büyük düşüş olarak kaydedildi. Merkez bankası tenge'nin dolar karşısında hareket ettiği koridoru kontrol ediyor.Merkez Bankası Guvernörü Kairat Kelimbetov üzerindeki para birimini zayıflatma baskısı yuanın geçtiğimiz hafta devalüe edilmesinin ardından arttı. Öte yandan Rus rublesinin geçtiğimiz 12 ayda yüzde 45 değer kaybetmesi de Kazak şirketlerin rekabet edebilirliğine zarar verdi. 

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!