Genel

Kemal Şahin, Kamil Özil ve Vural Karasu sezonu değerlendirdi

Kemal Şahin, Kamil Özil ve Vural Karasu sezonu değerlendirdi

Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, Meeting Point CCO’su Kamil Özil ve Anex Tour Genel Müdürü Vural Karasu, Antalya’da gerçekleştirilen toplantıda sezonu değerlendirdi.

ANTALYA DİĞER BÖLGELERDEN DAHA İYİ
Avrupa’da geçmiş yıllarda “Yılın Başarılı İş İnsanı” seçilen Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin Antalya’da düzenlenen toplantıda konuştu. Salgın döneminde bu yıl Haziran ayına kadar otellerin çoğunun kapalı kaldığını anımsatan Kemal Şahin kendilerine ait olan Megasaray Otellerini kapatmadıklarını ve kış döneminde 100’den fazla uluslararası spor turnuvaları düzenlediklerini ve 5 binden dazla da sporcu ağırladıklarını söyledi. Otellerinde 2021 yılı ilk aylarında yüzde 50 doluluk oranlarını yakaladıklarını anlatan Kemal Şahin şunları kaydetti: “Ancak Mart ayının sonuna doğru tam dolacakken Rusya’dan kapanma haberleri geldi ve rezervasyonlar iptal edildi. Nisan’da Rusya’nın tamamen kapanmasına rağmen yüzde 70 doluluk yakaladık. Haziran’da Belek bölgesindeki otellerin doluluğu yüzde 43’ü yakaladı. Megasaray ise yüzde 78’i buldu. Temmuz ve Ağustos aylarında ise bölge otelleri yüzde 70’i aştı, biz de tam doluluğa yaklaştık. Ekim ayında da şimdiden yüzde 95 doluluğu bulduk. Antalya yaz aylarını diğer bölgelerden daha iyi geçiriyor.”

“YÜZDE 50 ARTIŞ YAKALARIZ”
Türkiye’ye yılın 8 ayda 14 milyon turist geldiğini, yılsonu bu rakamın 23 milyonu bulacağını ifade eden Şahin, “Vaka sayılarını aşağı çekebilirsek, İstanbul ve Batı Anadolu da biraz hızlanırsa 25 milyonu bulabiliriz. Böylece bu sene turist sayısı geçen senenin iki mislini bulacaktır. 2022 yılında salgın kontrol altına alınırsa, birikmiş tatil arzusunun da ivmesini alarak en azından yüzde 50 artış yakalarız” dedi.

“PAZARLARIMIZI ÇEŞİTLENDİRDİK”

Salgına rağmen bu yıl önemli stratejik kararlar aldıklarını ve pazarlarını çeşitlendirdiklerine dikkat çeken Kemal Şahin şöyle devam etti: “Ukrayna, Polonya, Kazakistan pazarlarına açıldık. Rusya’nın eksikliğini Ukrayna ile kapattık. Bazı oteller müşteri çekebilmek için fiyatlardan taviz verirken biz fiyatlarımızı aynen uyguladık, taviz vermedik. Böylelikle marka değerimizi de koruduk. Ayrıca Turquality’e de girdik. Markamızın değerini artırmak için çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızla salgına rağmen stratejik adımlarımızla 2019’daki performansımızı yakalayacağız. Şu ana kadarki performansımız onu gösteriyor.”

“ÜLKE EKONOMİSİNE CİDDİ KATKI SAĞLADIK”

Turizmde mutlaka alternatifler yaratılmasının zorunlu olduğunu vurgulayan Kemal Şahin “Golf turizminde isim yapan Belek’e Megasaray Tenis Akademisi’ni kurarak teniste de dünya çapında ses getiren turnuvalar düzenledik. Böylece hem doluluğumuzu arttırdık hem de kış aylarımızı değerlendirdik. Dünyanın dört bir yerinden gelen binlerce ünlü sporcuyu ağırladık. Böylelikle bölgenin tanıtılmasına ve ülkemizin ekonomisine de ciddi katkı sağladık” dedi.

YATIRIM YAPMAYA DEVAM EDİYOR

FİFA standartlarında sahalarıyla da hizmet verdiklerini anımsatan Şahin, şöyle devam etti: “Kano Kompleksi kurarak Avrupa’nın milli takımlarını bölgeye getiriyoruz. Uluslararası Bisiklet Yarışları’na ev sahipliği yapıyoruz. Yaz turizmine alternatif olarak kış turizminde de yatırımlar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Erciyes’te ikinci bir otel yatırımımızı da hayata geçiriyoruz. Kış aylarında Antalya’da Megasaray’da yaptığımız spor aktivitelerini yaz aylarında da dağ otelinde yapacağız. Böylece hem yazın hem kışın ülkemizin dünya çapında sporculara ev sahipliği yaparak hem Türkiye’yi tanıtıp hem de ilave döviz getirme olanağı yaratıyoruz.” 

“ANTALYA’DA BİR OTEL DAHA DEVREYE ALMAK İSTİYORUZ”

Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin tekstilde yakaladıkları başarıyı turizme de taşıdıklarını belirterek, turizmde büyümeyi hedeflediklerini kaydetti. Şahin, “Turizm sektöründe büyümeyi hedefliyoruz. Antalya havzasında ve Batı Anadolu’da bazı otellerle görüşüyoruz. Yeni oteller aramaya devam ediyoruz. Özellikle Antalya bölgesinde bir otel daha devreye almak istiyoruz” dedi.

“KRİZDE BİLE GELİYORLAR”

Meeting Point CCO’su Kamil Özil 
de, salgın nedeniyle 2020 yılında 400 bin civarında Alman turistin geldiğini, bu sezon ise bir milyona ulaşacaklarını belirtti. Özil, şöyle konuştu: “2022'de, 2019 rakamlarına göre yüzde 80 artmasını hedefliyoruz. Krizli dönemde turizmciler fazla yatırım yapmadılar. Oysa Megasaray hem personeline hem de tesise yatırım yapmaya devam etti. Bundan dolayı yoğun çalıştığımız Megasaray'ın modelinin bütün turizme yayılmasını isterdik. Turizme Megasaray aşısı yapmak lazım. Megasaray Belek'in ilk tesislerinden biri ve Almanya'da çok bilinen bir marka. Megasaray’ın tekrar gelen misafir sayıları çok yüksek olduğu için krizde bile geliyorlar.”

“EN BÜYÜK SORUN PERSONEL”

Anex Tour Genel Müdürü Vural Karasu 
ise turizmde Rusya pazarını değerlendirdi. Rusya ile zaman zaman krizler yaşandığına dikkat çeken Karasu, şöyle konuştu: “2016'da Rusya krizini yaşadık ama salgında çok daha büyük bir kriz oldu. Anex olarak, Rus pazarı için geçen yılı kıstas kabul etmiyoruz. Ukrayna iki katına çıktı. Nisan ve Mayıs’ı Rusya kapalı olduğu için kaybettik ama Ağustos ve Eylül iyi geçti. Ekim ve Kasım da iyi görünüyor. Bu sene Mart ayında otellerin yarısı Rus ile doldu. Bu bizim pek de alışık olmadığımız bir şeydi. Bunda uzak destinasyonların kapalı olmasının avantajı oldu. Turizmcilerin en büyük sorunu personel. Birçok otel yüzde 60 dolulukta, personel olmadığı için rezervasyon alamıyor. Orta ve uzun vade de personel ihtiyacı doğacak. Sekiz ay açık kalıp on iki ay maaş vermek mümkün değil. En alt kademede maaş alan insanlardan söz ediyorum. Bunu meslek olarak görmek gerekir ve bu ancak hükümet ile işbirliği yapılarak çözülebilir.” 

Haber – Fikri Cinokur