Kırlangıç dostu oteller

Kırlangıç dostu oteller

Kırlangıç dostu oteller

17 Mart 2018 Cumartesi

Turizm sezonunun başlamasıyla birlikte otellerin “repeat” misafirleri kırlangıçlar ülkemize giriş yaptı. “Kırlangıç Dostu Oteller’deki kırlangıçlar geçen senede...

Turizm sezonunun başlamasıyla birlikte otellerin “repeat” misafirleri kırlangıçlar ülkemize giriş yaptı. “Kırlangıç Dostu Oteller’deki kırlangıçlar geçen seneden kalan yuvalarında tamiratlarını yaparak oraya yerleşecekler. Yavrularını burada çıkarıp yazın onlara uçamayı öğretecekler. Ve sonbahar geldiğinde, tam da sezon biterken Afrika’ya doğru binlerce kilometrelik yolu uçmaya başlayacaklar. Bu yolculuk muhteşem bir serüven. Binlerce yıldır süregelen bir yolculuk. 

Kırlangıçlar, insana yakın yaşayabilen bir canlı türü olduğu için mağara yaşamından bu yana onunla etkileşimimiz olmuş. Hatta ondan çok şey öğrendiğimizi söylersem abartı olmaz. Gerçek şu ki ilk mimari projemizi kırlangıçlar çizmiştir. Onların yuvalarını yapış şekli, mağaralarda, kaya sığınaklarında yaşayan insanlar için bir model olmuştur. Çatalhöyük’teki ilk yaptığımız, tepeden girişi olan ve birbirine bitişik kerpiç evler, buna en güzel örnektir.

kirlangic.pngGünümüzde ise turizm tesislerinde bir kirlilik olarak görülen kırlangıç yuvaları 5 yıl öncesine kadar bozularak yıkılıyordu. Hiç unutmuyorum, yaz ortasında içinde yavru varken yuvaya amonyak sıkarak kırlangıçları öldürdüğünü anlatanlara da, fırçayı vurunca patır patır yavruların düştüğünü anlatanlara da denk geldim. Aslına bakarsanız Anadolu’nun öz kültüründe yuva yıkmak, canlıya bu şekilde saygısızlık yapmak yoktur. Yuva var diye ormanda ağacı kesmeyen tahtacıya da, inşaatını durduran müteahhite de bu topraklarda rastlayabilirsiniz.

5 yıl önce bu duruma çözüm üretmek adına Skal Antalya Kulübü Çevre Komitesi ile birlikte güzel bir projeye başladık. Cüneyt Kuru başkanlığındaki çevre komitesi ile hazırladığımız “Kırlangıç Projesi”ne ilk olarak dernek üyesi otel yöneticilerinin çalıştıkları tesislerini dahil ettik. Bu proje kapsamında kırlangıçları koruyan, kırlangıçların bir doğal marka değeri olarak gören, bu konuda misafirlerini bilgilendiren otellere “Kırlangıç Dostu Otel” sertifikası vermeye başladık. Sonraki süreçte otelleri bu konuda düzenli olarak takip ettik. Proje ile birlikte kırlangıçlar bir değer olarak kabul edilirken konu ile ilgili müşteri şikayeti yok denecek kadar azaldı. Çünkü otel misafirleri de bilgilendirildikleri için kırlangıçları otelin bir doğal değeri olarak gördüler. Projeye onlarca otel katıldı. Bu oteller sonrasında kırlangıçların doğrudan bir faydasına da şahit oldular. Bölgelerinde sineklerin azaldığını gördüler.

Proje sürdürülebilir turizm faaliyeti açısından ulusal ve uluslararası alanda çok kıymetli bulunarak biçok ödül aldı. 2017 yılında Monaco’da düzenlenen ve 85 ülkede 350’den fazla kulübün katıldığı “Dünya Skal Kongresi”nde Skal Antalya Kulübü, “Kırlangıç Projesi” ile “Sürdürülebilir Turizm” dalında Dünya 3.’sü oldu.

Projenin filmi, “Swallow Project” 2016 yılında 20 ilde eş zamanlı gösterimi olan ve uluslararası filmlerin yer aldığı “Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali”nde binlerce kişi tarafından izlendi. Filmi aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=IlDd7CApBJQ&t=7s

Kırlangıçlar ile ilgili bu kadar olumlu gelişme yaşanırken Bodrum’da ünlü bir otelde, turizm sektörünün aşina olduğu bir otel koordinatörünün ısrarıyla geçtiğimiz sene yuvaların yıkıldığını öğrendim. Orada çalışan arkadaşım o yaz, sayıları bir anda artan sinek ve arı ile mücadele edemediklerini bu konuda ciddi bir müşteri şikayeti aldıklarını söyledi. 

Artık bu konularda lütfen daha hassas davranalım. Gelin bu projeye sizlerde katılın. Kırlangıç Projesi bu senede devam ediyor. Siz de Skal Antalya Kulübü Çevre Komitesi ile iletişime geçerek projeye dahil olabilirsiniz.

Hüseyin Çağlar İnce
Biyomühendis
http://www.dogadabuan.com
caglarince.wordpress.com
caglaramail@gmail.com
facebook/dogadabuan
instagram/dogadabuan
twitter/hcaglarinceYorumunuz:


Sitemizde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Tourism Today’e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Copyright © 2006 - 2019 - Tüm hakları saklıdır. Tourism Today
VERACONN