Genel

KKTC, iki doz Covid-19 aşısını yaptıran turistlere karantinasız ülkeye giriş izni verecek

KKTC, iki doz Covid-19 aşısını yaptıran turistlere karantinasız ülkeye giriş izni verecek

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersan Saner, iki doz aşısını yaptıran turistlere ve öğrencilere 1 Nisan'dan itibaren ülkeye girişlerde karantina şartı olmayacağını açıkladı.  

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde (KKTC) korona virüs ile mücadele sürüyor. KKTC Başbakanı Ersan Saner, salgına yönelik alınan tedbirlerle ilgili KKTC basınına açıklamalarda bulundu. Saner, 1 Nisan'dan itibaren iki doz korona virüs aşısı yaptırarak ülkeye gelecek olan turistlere ve öğrencilere karantinaya girme şartı olmayacağını duyurdu. Sadece PCR veya antikor testinin gerekli olacağını vurgulayan Başbakan Saner, ülkedeki kapanma kararına ilişkin yarın bir toplantı düzenleneceğini belirtti. Saner, “Üniversite öğrencilerinin gelmesi için çalışmalar sürüyor. Öğrenciler karantinaya girecek. Şu an için günde 2 sefer var, 6 sefere çıkmasıyla ilgili NOTAM yayınlanacak. 1 Nisan’dan itibaren iki doz aşı yapanlar ülkeye karantinasız gelecek" dedi.

"Vaka sayıları 20’lerde seyrediyor"
Başbakan Saner, "Korona virüs antikor testi olanların da karantinasız şekilde ülkeye gelmesi lazım. PCR test uygulaması salgının seyrine göre uygulanmalı. Test sayısını artırdık. 5 bin test yapılmasına rağmen vaka sayıları 20’lerde seyrediyor. Bize 10 Şubat'tan itibaren vakaların düşeceği söylenmişti ve gerçekleşti. Yarın açılmayla ilgili Bakanlar Kurulu görüşecek. Lefkoşa ve Girne'de çıkacak vaka sayıları önemli" ifadelerini kullandı.

“Mezun olması gereken 17 bin 550 KKTC’li öğrenci var, hedef Nisan’a kadar öğrencilerin gelmesi” KKTC Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler ek seferlerle öğrencilerin aşamalı olarak ülkeye getirileceğini belirtti. Mezuniyet aşamasında 17 bin 550 öğrenci olduğunu ve şu an hepsinin yurt dışında bulunduğunu söyleyen Ziya Öztürkler, öğrencilerin karantina ve PCR test ücretlerinin devlet tarafından karşılanacağını dile getirdi.

Öztürkler, “Yüz yüze eğitimi açıkladığımız öğrenci sayıları 15 ile 20 bin arası öngörülüyor. Sağlık alanında okuyanlar için mezun olmaları gerekmektedir. Çok hassas bir nokta, uygulamalı alanlarda mezun olanlar için ülkeye gelişleri çok önemli. Bu gelişler ticari değil, eğitim kalitesi olarak yorumlanmalı. Ekonomik, ticari kaygıdan çok mezuniyetleri için uygulamalı dersler şart" dedi.

17 bin 550 öğrencinin çağrıldığını, kararı geçen hafta aldıklarını kaydeden Öztürkler, "Türkiye'de de aynı karar alındı. Devletin belirlediği karantina merkezlerinde kalacaklar. Girişler devlet sorumluluğunda gerçekleşecek. Ülkeye girişleri bu yönde olacak, girişler aşamalı olacak. KKTC’li öğrencilerin yurt dışına gidişi ile ilgili aşılanma konuşuldu ve Pazartesi, Salı aşılama başlatıldı. Süreç devam ediyor, Nisan ayı gibi hareketlilik başlayacak” diye konuştu.