KOMŞU 2015'DE AÇIĞINI KAPATARAK ARTIYA GEÇTİ

KOMŞU 2015'DE AÇIĞINI KAPATARAK ARTIYA GEÇTİ

Yunanistan'ın Merkez Bankası 2015 senesinde ülkeye gelen ziyaretçi sayısı ve seyahat harcamalarının yer aldığı turizm rakamlarını açıkladı.Buna göre ülkeye gelen 2015 senesinde ziyaretçi sayısı 1.5 milyon; elde edilen gelir de 800 milyon euro arttı. Yunanistan Merkez Bankası'nın açıkladığı nihai olmayan rakamlara göre, 2014 senesinde seyahat hizmetleri dengesinde 18 milyon euro civarı zarar kaydeden Yunanistan 2015 senesinde bu açığı kapatarak 41 milyon euro artı değer kaydetti. Bu da seyahat hizmetlerinden elde edilen gelirin 2014'e oranla %12.2 artarak 205 milyon euroya yükseldiği anlamına gelmektedir.

2015 senesi rakamlarına göre seyahat hizmetleri dengesinde %7.5 oranında artış yakalayan Yunanistan seneyi 12.169 milyon euro ile kapattı. Uzmanlar bu artışın seyahat gelirlerinin %6 artarken seyahat masraflarının %2.5 oranında azalmasından kaynaklandığını belirtti. Öte yandan açıklanan rakamlara göre, ülkeye gelen ziyaretçi sayısı %7.1 artarken seyahat başına yapılan harcama %1.2 azaldı.

2015 yılı Aralık ayında ülkeye gelen turist sayısı geçen yılın Aralık ayına göre %9.3 geriledi ve 488 bin kişiye düştü. Gelen yolcu sayısı ülkeler bazında incelendiğinde ise Avrupa Birliği ülkelerinden gelenlerin sayısının %36.9 oranında gerileyerek 97 bine düştüğu belirlendi. Almanya'dan gelen turist sayısı %13.6 artarak 30 bini buldurken Fransa'dan gelen ziyaretçi sayısı da %24.2 artarak 13 bin oldu. Ayrıca, İngiltere'den gelenlerin sayısı da 27 bine yükseldi. Rakamlar, Avrupa Birliği dışında kalan ülkeler bazında incelendiğinde ise Rusya'dan gelen ziyaretçi sayısının %47.1 artarken Amerika Birleşik Devletleri'nden gelenlerin sayısının neredeyse %50 artış kaydederek 19 bine ulaştığı ortaya çıktı. 2015 senesinde ülkeye gelen yolcu sayısı 2014 senesine oranla %7.1 artarak 23.600'e yükseldi. 

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!