Konaklama vergisi ve katkı payı 2021 yılına ertelensin!

Konaklama vergisi ve katkı payı 2021 yılına ertelensin!

Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği (ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer, yeni tip Koronavirüs küresel salgınının, Türkiye turizm sektörüne kısa vadede telafisi çok zor olan, çok ağır darbeler vurmaya devam ettiğini söyledi.

Salgına karşı mücadelede, Devletimiz güçlü tedbirler aldığını ifade eden Armağan Aydeğer “Tüm kurumlar üstün bir gayret ile süreci yönetmeye çalışılmaktadır. Vatandaşlarımız alınan tüm  tedbirleri olumlu karşılamaktadır. Şüphesiz en büyük önceliğimiz insan sağlığıdır. Diğer taraftan oluşan çok büyük küresel kriz şartlarında en ağır etkilenen sektör turizmdir. Sektörümüz can çekişmeye başlamış olup, Türkiye genelinde çalışan, yatırımcı, işletmeci yüz binlerce kişi işlerinin devamı ile ilgili ciddi tehdit altındadır” dedi.

Bu nedenle çok yakın zamanda içinde açıklanması beklenen ekonomik destek paketinde turizm sektörü açısından büyük öneme sahip konuları maddeler halinde sıralayan Armağan Aydeğer, şu açıklamalarda bulundu:

1- Yurt dışı ve Yurt içi turizm hareketleriyle ile ilgili kısıtlamalar ortadan kalkana kadar, Turizm sektöründe mevcut çalışan personelin istihdamının devamı için işsizlik fonu veya uygun kaynaklardan çalışan ödemeleri için asgari ücret tutarında maddi destek sağlanması veya doğrudan çalışana ödenmesi, bu kapsamda SGK ve Stopaj ödemelerinin alınmaması,

2- Yılsonuna kadar çalışan Stopaj ve SGK Primlerinin ertelenmesi,

3- Elektrik, Doğalgaz vb. zorunlu enerji kullanım bedellerinde sübvansiyon uygulanması,

4- Turizm sektöründeki işletmelerin banka kredi borç taksit ödemelerinin faizsiz 1 yıl süre ile ertelenmesi,

5- Turizm sektöründeki işletmelere özel 1 yıl ödemesiz uygun faiz koşullarında minimum 60 ay vadeli kredi imkanı sağlanması,

6- 2020 yılında devreye giren tanıtma fonu katkı payı ve konaklama vergisi uygulamalarının 2021 yılına ertelenmesi,

7- 2020 yılı içinde ödenecek vergi ödemelerinde indirim ve erteleme uygulanması,

8- Kesilen idari para cezalarının ertelenmesi,

9- 2020 yılı için yerel ve özel idarelerin aldığı çevre temizlik, su ücretleri, ecrimisil v.b. ücretlerin tekrar düzenlenmesi.

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!