Otel

Tümü

Korhan Alşan: “%20 fiyat artışına rağmen beklentilerimizin üzerinde bir sezon yaşadık”

Korhan Alşan: “%20 fiyat artışına rağmen beklentilerimizin üzerinde bir sezon yaşadık”

Nirvana Hotels CEO’su Korhan Alşan, Nirvana Hotels’in 2021 yılındaki performansını Tourism Today Haber Müdürü Tuncay Sevin’e değerlendirdi. Alşan, Yüzde 20 fiyat artışına rağmen beklentilerinin üzerinde bir sezon yaşadıklarını söyledi.

“YILSONUNDA 9 MİLYON BANDINI AŞACAĞIZ”

“Sezon öncesi beklentilerimizin üzerinde bir realizasyon var. Bu bizim için sevindirici” diyen Korhan Alşan, “Genel olarak değerlendirirsek geçen sene Antalya 3,5 milyon turist ağırladı. 2021’de ise 7 milyon rakamını geçtik. Yılsonunda 9 milyon bandını aşacak gibi görünüyor. Ekim çok canlı gidiyor. Nirvana’lara bakarsak; 2019’u da eklersek en iyi Ekim ayını yaşayacağız. Dünyada artık kapanma gibi bir durumun olacağını öngörmüyorum. 7 milyon turiste ulaşan Antalya’da turist sayısı yılsonunda 9 milyon ile realize olur. Bakın bu çok önemli ve büyük bir başarıdır. Bir destinasyonun pandemi döneminde 9 milyon turist ağırlayacak olması dünyada büyük bir başarıdır. Bu da 2020 yılında doğru iş yaptığımızın göstergesidir” dedi.

“2020’DE İYİ ÇALIŞTIK”

Alşan açıklamalarına şöyle devam etti: “2020 yılında iki grup vardı. Durup pozisyonunu koruyanlar yani bir şey yapmayanlar vardı. Bir de ‘Bu durumu nasıl fırsata çevirelim’ ve ‘Yeni döneme nasıl hazırlanalım’ diye düşünüp çok yoğun çalışanlar vardı. Bu dönemi iyi değerlendirenler geleceğin kazananları olacak. Çünkü sahne açıldığı zaman onlar hazır olacaklar. Biz Nirvana olarak hem yönetim hem de yatırımcı bu süreçte iyi çalıştık. 2020’de iyi çalıştık. Özel ürünler ve konseptler geliştirdik. Nirvana Cosmopolitan gibi yeni nesil bir oteli devreye aldık ve anında karşılık bulduk.”

“İLHAM VEREN BİR MODEL OLMAK İSTİYORUZ”

Nirvana Hotels’in yapacağı yeni yatırımlara da değinen Korhan Alşan, “Nirvana Hotels, bünyesindeki otel sayısını artıracak ama bu çok agresif bir artış olmaz. Çünkü özel ve kıymetli ürünler doğası gereği çok sayıda olursa standardını koruyamaz. Kilit Grubu kazandığını hemen yatırıma çeviren bir grup. Pandemi ve krize rağmen bunu yapmaya devam ediyorlar. Bu nedenle yeni Nirvanaların oluşumu konusunda hevesimiz tam. Klasik tatil anlayışının dışında insanların eğleneceği ve farklı gastronomi deneyimlerini yaşayacağı tesislerin Antalya’ya kazandırılmasının vakti geldi. Biz de Nirvana Cosmopolitan’ın arkasında yeni bir projeye start verdik. Cosmos ismini verdiğimiz alan ile gastronomi tiyatrosu ve eğlence mekanı yaratacağız. Antalya’ya insanların ünlü bir müzikal izleyebileceği gibi aynı zamanda Michelin yıldızlı yemeklerin tadılabileceği bir mekan kazandırmak için adım attık. Bunlar Antalya’ya renk getirecek. Bu tür çalışmaların artması Antalya’ya yarayacaktır. İnsanlara güzel alternatifler sunmamız gerekiyor. Nirvana Hotels olarak ilham veren bir model olmak istiyoruz” diye konuştu.

“FİYATLARIMIZI YÜZDE 20 ARTIRDIK”

Korhan Alşan, Nirvana’nın 2020 yılındaki fiyat politikasına da değindi: “Nirvana Hotels olarak fiyatlarımıza 2019’a göre yüzde 20 artış yaptık. Buna rağmen dolulukta yüzde 95’leri gördük. Eylül ayı yüzde 80’e varan bir doluluğa ulaştık. İyi bir ürün ve iyi bir servis, doğru bir fiyat politikası ile anında karşılığını buluyor. Biz de yaptığımız yenilik ve yatırımların karşılığını bulduk. Yüksek doluluk yakalayanlar var ama doluluğu doğru fiyatla yakalamak çok önemli. Biz doğru yoldayız. Nirvana markasının Antalya’ya ve Türk turizmine değer katacağını düşünüyorum.”