Dünya

Koronavirüsü atlatanlara ve aşı olanlara kısıtlamaları kaldırıyor

Koronavirüsü atlatanlara ve aşı olanlara kısıtlamaları kaldırıyor

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, korona virüsü atlatanlar ile aşı olan vatandaşların önümüzdeki hafta açılacak tiyatro, otel, spor tesisleri gibi birçok hizmetten faydalanabileceklerini bildirdi.  

Macaristan Başbakanı Viktor Orban katıldığı bir radyo programında korona virüsü yenerek iyileşenler ile aşı olan vatandaşların önümüzdeki hafta açılacak işletmelerin hizmetlerinden faydalanabileceklerini duyurdu. "4 milyon kişiyi aşıladıktan sonra önümüzdeki Çarşamba-Perşembe günü hastalığı atlattıklarını ya da aşılandıklarını belgeleyen kişiler için geniş hizmet yelpazesini açacağız" diyen Başbakan Orban, tüm yetişkinleri aşıladıktan sonra 16-18 yaş grubunu aşılamaya başlayacaklarını belirtti.

Başbakan Orban'ın açıklamalarına göre korona virüsü atlatan ya da aşı olan Macaristanlılar belgelerini göstermek suretiyle tiyatro, sinema, sirk, fitness salonları, yüzme havuzları, kaplıcalar, hayvanat bahçeleri, lunapark, müzeler, kütüphaneler, otel, restoran ve kafeteryaların da aralarında bulunduğu birçok işletmenin hizmetlerinden faydalanabilecek.

Sokağa çıkma yasağının başlangıcının yerel saatle 21.00'den 22.00'ye alındığı ülkede bugüne kadar en az 3 buçuk milyon kişi korona virüs aşısının birinci dozunu aldı. Üçüncü dalgada vaka, yatan hasta ve ölü sayısının düşüşe geçtiği Macaristan'da salgınının başlangıcından beri 764 bin 394 vaka tespit edilirken, 26 bin 208 kişi de hayatını kaybetti.