Yazar: Fatma Okur

Tümü

Küsenler ne olacak?

Küsenler ne olacak?

Pandeminin en fazla olumsuz etkisi sektörümüzde insan kaynakları departmanına oldu.

Önceden otellere kapı kapı gidip CV bırakan kişiler artık yollarını otellerden acentelerden geçirmez hale geldiler.

Aslında haklılar tabi, turizmi neyin beklediğini, nasıl bir gelecek ile karşı karşıya kalacağını onlar gibi bizler de ne yazık ki ön göremiyoruz. Turizm sektörüne ne yazık ki güven kalmadı.

Turizm sektörü yerine nasıl bir iş modelini tercih ettiğini sorduğumuzda insan kulaklarına inanamıyor. Eğitimli,2 dil bilen, insan ilişkileri başarılı,20-30 yıldır turizmde bir fiil çalışmış, farklı kültürleri görmüş, mesela a la carte servisini layık-i ile yapan bir servis görevlisinin, sadece sektöre güveni azaldığı için bir fabrikada üretim görevlisi olarak tercih yapması insanın içini sızlatıyor. Ya da kalifiyeli bir acente görevlisinin gayrimenkul sektörüne girmesi.

Empati yaptığımızda anlıyoruz illa ki,hayat devam ediyor bir şekilde kazancını sağlamak durumunda.Ama şimdiye kadar o kişinin sektöre emeği,özverisi,donanımı, işletmelerin katkıları.İnsan üzülüyor doğal olarak.

Tamamen günü gününe yaşanan bir iş modelimiz var artık. Kısa vadeli planlar yapıp buna rağmen en iyi şekilde geçirmenin methodlarını daha da geliştirmeye devam ediyoruz.

Ancak yadsınamaz bir gerçek ile karşı karşıyayız.

Kalifiye, eğitimli iş gücünü sektöre nasıl geri döndüreceğiz ?

Biliyoruz ki sadece eğitim ya da pratik tek başına turizm sektöründe çalışabilmek için yeterli gelmiyor. Aynı zamanda işini sevmesi, sahip çıkması ve özverili olması gerekiyor.

Ancak bu pandemi süreci tüm bu kriterleri aldı götürdü gerçekten. Başka sektörlere işgücü göçü hızını arttırmaya devam ediyor. Hali hazırda 1980’li 1990’lı yıllarda sektöre adım atmış kişiler ve onların yetiştirdiği iş gücü şu an turizm potansiyeline sahip çıkmaya devam ediyor.

O dönemin en önemli eğitim öğretim kaynaklarından meslek liseleri, turizm kursları sayesinde mevcut durumu korumaya devam ediyoruz.

Büyük bir hassasiyet ve özen ile başlayan göçü durdurmalı, turizm sektörünü eskisi gibi cazip hale getirmeliyiz.

Sadece biz sektör çalışanlarının değil, yerel yönetimlerin, okulların, üniversitelerin, sivil toplum örgütlerinin bu konuya çok fazla önem verip bir an önce çalışmaya başlaması gerekiyor.

Bu alanda yapılacak her türlü seminer, etkinlik, eğitim çalışmalarına eminim ki tüm sektör çalışanları bir fiil gönüllü olacaktır. Üniversite öncesi eğitimin meslek seçiminde etkisi çok fazla olduğundan orta öğretim önem teşkil etmektedir. Orta öğretime yönelik seminerler, okul gezileri, konaklama ve seyahat işletmeleri gezileri, festivaller, turizm alt dalları ile ilgili bilgilendirici filmler, ülkemizin turizm potansiyeli gibi konular başlı başına etkili olabilir.

Yazar'ın diğer yazıları