as

Kyoto’da geyşaları rahatsız eden turistlere para cezası verilecek

Kyoto’da geyşaları rahatsız eden turistlere para cezası verilecek

05 Kasım 2019 Salı

Japonya’nın Kyoto şehri, geyşaları rahatsız eden turistlere olay yerinde para cezası verilmesini kararlaştırdı.

Geyşa ve maiko’ların (çırak geyşa) tarihi Gion bölgesindeki özel sokaklarda peşlerine düşüldüğünü, rızaları olmadan fotoğraflarının çekildiğini ve hatta yabancı ziyaretçilerin kimonolarına dokunduğunu ve peruklarını detaylı bir şekilde incelediğini bildirmelerinin ardından bölge halkı, bu kadarının da fazla olduğuna karar verdi. 

Şimdi yerel halk geyşaları rahatsız ederken yakalanan birine 10 bin Japon Yeni (yaklaşık 520 TL) para cezasıyla karşılık verecek.

The Telegraph’a göre, 25 Ekim Cuma günü para cezasına ilişkin yeni işaretler sokaklara yerleştirilirken ziyaretçilere de saygılı olmalarını hatırlatan broşürler dağıtıldı. 

Turistlere bir geyşayla selfie veya geyşanın fotoğrafını çekmeden önce izin almaları gerektiği ve bunu sadece halka açık sokaklarda yapabilecekleri söylendi. 

Japon yayın kuruluşu NHK’ya konuşan, yerel halk ve dükkan sahipleri derneğinin başkanı Mimiko Takayasu, bu adımın “Gion’un geleneksel atmosferini koruyacağını” umduğunu söyledi.

Turistlerin fotoğraf yasağını ihlal etmemelerini sağlamak için özel sokaklara kapalı devre televizyon sistemi kuruldu. Ancak sistemin kimin tarafından izleneceği veya yeni düzenlemeleri kimin uygulayacağı belirsiz.


 Yorumunuz:


Reklam alan 19 ( 260 x 330 boyutlarında reklam alanı )
Reklam alan 20 ( 260 x 330 boyutlarında reklam alanı )
Reklam alan 21 ( 260 x 330 boyutlarında reklam alanı )
Sitemizde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Tourism Today’e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Copyright © 2006 - 2019 - Tüm hakları saklıdır. Tourism Today
VERACONN