Genel

Lavrov: “Türk turizminin gelişmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz”

Lavrov: “Türk turizminin gelişmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Antalya'da bir araya geldi. Belek'te Regnum Carya Hotel'deki buluşmada, iki bakan arasındaki ikili görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Pandemi döneminde Sergey Lavrov ile fiziken istenilen sıklıkla görüşemeseler de sıklıkla telefonda görüştüklerini belirten Mevlüt Çavuşoğlu, "2020'de 19 defa telefonla, iki kez yüz yüze görüştük. Aynı şekilde Cumhurbaşkanımız Erdoğan da Putin’le 19 defa telefonla görüşmüş, güzel bir tesadüf. Ve heyetlerimiz, bakanlıklarımız ve farklı kurumlarımız arasında diyaloğumuzu sürdürdük. Aynı şekilde liderle düzeyinde de ziyaretleri gerçekleştirmek için birlikte çalışacağız” dedi.

100 MİLYAR DOLAR HEDEFİ

İkili görüşmelerde ticaretten enerjiye, turizmden salgınla mücadeleye kadar birçok konuda görüş alışverişinde bulunduklarını anlatan Çavuşoğlu, "Özellikle ikili ticaret hacmimizin artırılmasında hemfikiriz. Geçen sene yaklaşık yüzde 21 düşüş vardı, bu sene ise ilk dört için yüzde 21 artış var. Geçen seneyi telafi ettik ama bizim hedefimiz 100 milyar dolar. Cumhurbaşkanlarımızın belirlediği gibi 100 milyar dolara çıkarmak için çalışmamız gerekiyor” diye konuştu.

TURİZMDE HEDEF 2019 RAKAMLARI

Turizmin ekonomi ve beşeri ilişkiler için önemli olduğunu belirten Çavuşoğlu, Rusya’nın 22 Haziran itibarıyla ülkemize uçuş sınırlamasını kaldırmasının isabetli bir karar olduğunu kaydetti. Çavuşoğlu, "Sadece bizim sektörümüzün beklediği bir karar değildi, Rus turistlerin de dört gözle beklediği bir karardı. Sadece Türkiye’de değil dünyada da Rus turistlerin en çok tercih ettiği şehirlerden bir tanesi Antalya. Genel olarak da Türkiye’ye 2019 yılında 7 milyon Rus turist gelmişti. Geçen sene 2 milyonu biraz geçti. Bu sene eski rakamlara ulaşmak için elimizden geleni yapacağız. Rus misafirlerimizi güvenli turizm konsepti çerçevesinde sağlıklı ve mutlu bir tatil geçirmeleri için tesislerimiz hazır. Bugün de Lavrov bizzat Antalya’da görmüş oldu” dedi.

AŞI OLMAYANDAN PCR TESTİ

Rusya’da aşı sertifikasyonlarının karşılıklı tanınması konusundaki öneriyi Lavrov’a ilettiğini de açıklayan Çavuşoğlu, "Bu uygulamayı birçok ülkeyle yapmaya başladık. Yunanistan, Bulgaristan, Macaristan, Sırbistan ve bazı diğer Avrupa ülkeleri ve Malezya gibi birçok ülke. Birçok ülkeden de Afrika ülkeleri dahil buna dair teklifler geliyor. Burada diğer ülkeden gelen turistler için yaptığımız uygulamayı Rusya’dan gelen turistler için de yapıyoruz. Yani iki doz aşı olan Rus veya diğer turistlerden PCR testi istemiyoruz. Tabi Rusya hangi aşıyı kullanıyorsa biz onu kabul ediyoruz. İster Supitnik, ister diğer aşılar olsun. Diğer ülkeler için de geçerli” dedi.

SUPİTNİK V AŞISI İŞBİRLİĞİ

Salgınla mücadelede işbirliğinin devam ettiğini, Supitnik V aşısının 400 bin doz Türkiye’ye geldiğini ve bu aşının ortak üretimi konusundaki işbirliğinin de sürdüğünü belirten Çavuşoğlu, "Aşı sertifikasyonlarının karşılıklı tanınması konusu ve güvenli turizmde seyahatin önündeki engellerin kaldırılması konusunda da işbirliğimizi devam ettirmek arzusundayız” dedi.

BÖLGESEL SORUNLAR VE İŞBİRLİĞİ

Rusya’yla Suriye, Afganistan, İran, Karabağ, Libya gibi birçok bölgesel konuda da ortak işbirlikleri olduğunu anlatan Çavuşoğlu, "Amacımız tüm bu ülkelerde istikrar ve barışın kalıcı olması. Özellikle Suriye’de siyasi bir süreç ve sahada sükûnetin devamı için Rusya’yla birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

AKKUYU’DA 2023’TE AÇILIŞ

Üst düzeyde liderler arasındaki mutabakatları hayata geçinmek için çaba harcadıklarını ve ticaret hacminin artırılmasını hedeflendiğini anlatan Lavrov ise Akkuyu’daki çalışmaların aktif olarak devam ettiğini ve birinci enerji bloğunun açılışının 2023 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü kuruluş yıldönümünde hedeflendiğini açıkladı. Türk Akımı’nın da kesintisiz devamı için çalışmalar yürütüldüğünü kaydeden Lavrov, "Biz Türkiye’nin askeri teknik işbirliğini geliştirme konusundaki çalışmalarını destekliyoruz. Dostlarımızın aynı şekilde S-400 sistemlerini kendi güvenliği için kullanmalarını takdirle karşılıyoruz. Aynı şekilde koronavirüs pandemisi kapsamında Supitnik V aşısının Türkiye’ye sevkiyatı ve birlikte üretimini önemli addediyoruz” dedi.

ANTALYA, RUS TURİST İÇİN CAZİP BİR DESTİNASYON

Turizmin ise çok önemli bir popülariteye sahip olduğunu belirten Lavrov, şunları söyledi: "Bizim vatandaşlarımız Antalya’yı cazip bir destinasyon olarak görüyor. İleride de Türk turizminin gelişmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Türk partnerlerimize şükranlarımızı ifade ettik. Kendileri her türlü tedbirin alınacağı konusunda bize teminat verdiler. Turistlerimizin sağlığı ve güvenliği için tedbirlerin alınacağını ifade ettiler. Bu son derece önemli, havayolu ulaşımının yeniden canlanması için önemli.”