Medikal turizmden yüzde 14'lük katkı

Medikal turizmden yüzde 14'lük katkı

Medikal Turizm Derneği (MTA) verilerine göre geçen yıl yaklaşık 11 milyon kişinin yurtdışında sağlık amaçlı yaptığı harcamalar yerel ve ulusal ekonomilere 438.6 milyar dolarlık katkı yaptı.

 Yıllar boyunca sağlık amaçlı Asya veya başka bölgelere seyahat etmek isteyenler, karmaşık zorunlu sigorta ve tıbbi prosedürler ile finansal zorluklar gibi birçok sorunla boğuşup duruyordu. Şimdi manzara değişti. Asya ülkeleri de karmaşık teknikleri öğrendi ve uygulanmakta olan kuralların tümü artık ABD onaylı olarak karşımıza çıkıyor. 

Günümüzde ABD'nin rakibi olarak görülen Bangkok, Kuala Lumpur, Yeni Delhi ve Singapur gibi ülkelerde 212 hastane, sağlık hizmetlerinde dünyanın standartlarını belirleyen Joint Commission International'a (JCI) akredite olarak onay aldı. 

Hindistan 'kalbe' iyi geliyor

Hindistan'ın "Kalp Dostu II" adlı mekanik kalp sistemi geçen yıl revaçtaydı. 29 yaşındaki Iraklı hastaya, Delhi'nin güneybatısında kalp nakli yapıldı. Dünyanın en karmaşık teknolojisi olarak kabul edilen "Kalp Dostu II" yapay kalbi tüm sorunları net olarak ortadan kaldıran FDA onaylı, geleneksel tıpla kalp naklinin yapılmasını içeren bir teknik.

Ayrıca Hindistan'ın Gurgaon Medanta Hastanesi'nde, 50 hastaya robot yardımıyla böbrek nakli yapıldı. Tayland şimdiden kozmetik cerrahi için dünyanın en iyi yerlerden biri olarak bilinmesinin yanı sıra, göz ve diş cerrahisinde de öne çıkmaya başladı. 

Singapur organ nakli, kanser tedavisi, kalp cerrahisi ve yapay döllenme tedavisinde listenin başında yer alıyor. Böylece Singapur, kozmetik cerrahi ve kapsamlı sağlık kontrolleri alanının bir numaralı ülkesi olan Malezya'nın yerine geçmiş oldu. Güney Kore son zamanlarda kök hücre ve spinal tedavide öne çıkmaya başladı. 

Asya ülkelerindeki tedavilerin Batılı hastanelere kıyasla yüzde 80'e ulaşan maliyet tasarrufu sağladığı belirtiliyor. Hastaların operasyon sonrası istirahat süresinde ödediği paraların da Batılı hastalara kıyasla daha az maliyetli olduğu görülüyor. 

Güney Kore'nin resmi turizm otoritesi KTO, bu yıl ülkede 598 bin medikal turizm projesi olduğunu, proje sayısının 2020'de 998 bine ulaşacağını ve medikal turizmin sadece Güney Kore ekonomisine 3,4 milyar dolarlık katkı yapacağını tahmin ediyor. (Kerem Köfteoğlu)

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!