Megakent Araplara teslim!

Megakent Araplara teslim!

İstanbul'da sayıları hızla artan Arap turistler için şehir de kendini değiştiriyor. Artık her yerde Arapça tabelalar görmek mümkün.

 Restoran ve alışveriş merkezlerinde Arapça konuşan personel tercih ediliyor. Esnaf mutlu olsa da gelen profilin ev sahibi olmak istemesi, mobilyalı kiralık evler araması gelecekte otel doluluklarına etkisi daha çok konuşulacağa benziyor. İstanbul'da kendilerini daha rahat ve özgür hisseden Arap turistler Talimhane ve Sultanahmet'tekilerin yanı sıra Boğaz'daki beş yıldızlı otellere de rağbet ediyorlar. Helal Gıda yiyebilmeleri Türkiye'yi tercih sebeplerinin başında geliyor. İstanbul'un yanısıra Bursa, Bolu, Abant, Yalova ve Trabzon'u tercih ediyorlar. 

Hürriyet'te yer alan habere göre, Arap turistler tek ve homojen bir grup değil. Körfez ülkelerinden gelenler, Lübnan, Ürdün, Filistin gibi Doğu Akdeniz'deki ülkelerden gelenler ve Kuzey Afrika'dan gelenler olmak üzere üç kategoriye ayrılıyorlar. 

Arap turistlerin ortak noktası, Arapça tabelaların ve restoran mönülerinin yaygınlaşmasından duydukları memnuniyet. "Hayatımızı kolaylaştırıyor" diyorlar. Hemen hepsi kentte bir ev sahibi olmak istiyor. Ancak yılda bir kez gelebildikleri için gereksiz bir harcama olacağı kanısındalar. Mobilyalı kiralık ev bulamamalarının da bir sıkıntı olduğunu söylüyorlar. Türkiye'yi çok sevenler de var. Kendilerine kaba davranıldığını söyleyenler de...

Arapların İstanbul'da en çok rağbet ettikleri yerler: 

1. Taksim (İstiklal Caddesi)
2. Topkapı Sarayı (Özellikle Kutsal Emanetler, Mücevherler ve Harem bölümleri)
3. Boğaz turu ('Gümüş' dizisinin çekildiği tarihi Abud Efendi Yalısı)
4. İstinyePark ve Cevahir (Her şeyi aynı anda bulabildikleri için)
5. Büyükada (Faytona binmek için)
6. Sultanahmet Camii, Kapalıçarşı
7. Vialand (Çocuklar için)
8. Maslak'taki Muhteşem Yüzyıl sergisi
9. Eminönü'nde Yeni Camii, Mısır Çarşısı
10. Hocapaşa'da sema gösterisi 

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!