Havacılık

Tümü

Mehmet Tevfik Nane: “2023, Türkiye’nin yılı olabilir”

Mehmet Tevfik Nane: “2023, Türkiye’nin yılı olabilir”

Resort Turizm Kongresi’nde konuşan IATA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tevfik Nane: “2023, Türkiye’nin yılı olabilir” dedi.

Mehmet Tevfik Nane’nin konuşmasından satır başları şöyle:

- Türkiye’de en dikkat etmemiz gereken şey şirketleri yaşatmak, özellikle de kriz zamanlarında bunu yapmaya özen göstermeliyiz. Kalan sahalar bizimdir anlayışı bizim sektörümüz için geçerli değildir.

- Dünya tarihinin alışık olmadığı bir krizle karşı karşıya kaldık. Hala 2019’u havacılıkta yakalamadık, gidecek yolumuz var. Bu süreçte yurtdışı uçuşları çakıldı ve düzelemedi. İç hatlar uçuşlarımız iyiydi fakat turizm açısından baktığımızda dış hat bizim ana dinamomuz olduğu için bu süreçte çok etkilendik. Öz kaynağımız etkilendi.

- “2022 bizi kurtaracak” dedik. 2019’u henüz yakalayamasak da genel olarak yıla baktığımızda Türkiye iyi bir performans gösterdi. 2022 yılında yolcu sayısında 2019’un gerisinde kalsak da elde edilen gelir ve ciro bazında 2019’u geçtik. 2023 yılında da 2019’u yakalayacağız hatta geçeceğiz.

- Önümüzdeki sene kesinlikle bir kriz var ve geliyor fakat biz ince hesaplara takılıp kalmamalı, enseyi karartmamalıyız. 2023, Türkiye’nin yılı olabilir. Bu krizi lehimize çevirmek bizim elimizde.