O adalar imara açıldı

O adalar imara açıldı

27 Mayıs 1960 askeri darbesinin ardından dönemin Başbakanı Adnan Menderes ve bazı siyasilerin yargılandığı Yassıada ve Sivriada, TOBB'a bağlı Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret'e devredildi.

 Yassıada ve Sivriada'nın imara açılması için son aşamaya gelindi. 2011'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilen adalar, 6 Mayıs'ta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) iştiraklerinden Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş.'ye devredildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından İstanbul Valiliği, Adalar Kaymakamlığı ve TOBB iştirakine gönderilen 6 Mayıs 2015 tarihli yazıda, her iki adada yapılması planlanan tesisler için de inşaat ruhsatı çıkarıldığı belirtildi. Bu kapsamda devir işlemlerinin ardından kısa süre içinde inşaat çalışmalarının başlaması bekleniyor.

Habertürk gazetesinden Arif Balkan'ın haberine göre, İstanbul Kent Savunması ve Adalar Savunması Platformu'ndan Ömer Suvari, adaların devrine tepki göstererek her iki adayla ilgili yargı sürecinin devam ettiğini söyledi. Suvari, "Bu iki adaya yapılacak tesislerin durdurulması talebiyle açtığımız davalarda bilirkişi raporu geldi. Her iki adanın da imara açılması halinde doğa için geri dönüşü mümkün olmayan hasarlar yaratacağı vurgulandı" dedi. Suvari, "Biz her iki adanın da inşaat tehdidinden kurtulmasını istiyoruz. Bırakın ıssız kalsın" diye konuştu.

Tarih sayfalarına acı hatıralarla kazınan Yassıada, 1960 ihtilali sonrası yargılamaların yapıldığı, Başbakan Menderes ve arkadaşlarının hapis yattıkları yerdi. 2011 yılında dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Yassıada'yı demokrasi müzesi yapmak istediklerini açıkladı. Ardından Yassıada, kademe kademe imara açıldı. Marmara'daki diğer adalarla birlikte 1976'da "korunması gerekli doğal ve tarihi sit alanı" ilan edilen Yassıada, 2011'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredildi, Kasım 2012'de sit statüsünden çıkarıldı. Nisan 2013'te önce torba yasa ile kültür ve turizm tesisinin önü açıldı, ardından Çevre Bakanlığı'nın hazırladığı imar planları ile de adaya otel, restoran, konferans ve kongre merkezleri, konaklama tesisleri yapılabileceği belirtildi. Yassıada ile birlikte Sivriada'da da yapılaşmaya imkân verildi.

Hazırlanan plana göre Yassıada'da yapılacak tesisler şöyle: Turizm ve kültürel tesis alanında: Otel, bungalov, kafe, restoran, heliport alanı, park, açık hava müzesi, meydan, kütüphane, dini tesis, idari bina, müze, konferans salonu, sergi salonu, seyir terası, tekne yanaşma yeri. 

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!