STK

Tümü

Önümüzü göremiyoruz!

Önümüzü göremiyoruz!

Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) Başkanı Volkan Yorulmaz, Rusya'dan gelen haberin tüm turizmcileri üzdüğünü vurgularken, " Önümüzü göremiyoruz” dedi.

“1 Haziran'a kadar charter uçuşlarının durmasını önermişler” diyen Yorulmaz, “Bu arada kesin bir şey de yok. Bu bir öneri benim anladığım kadarıyla Rusya'nın söyleminden. Tabii biz de şimdi tüm turizm çalışanları olarak, buna bir plan yapmak zorundayız. Açılış tarihleri genelde nisan sonunda tüm oteller açmayı planlıyordu hemen hemen. Dolayısıyla şimdi gündemi takip edip bugünkü Bakanlar Kurulu'nda alınacak kararlar da etkili olacak bizim stratejimizi belirlemek için. Ama hani iyi bir şey söylemek için maalesef hiçbir sebebimiz yok. İç pazar durumu belli değil. Avrupa, İngiltere belli dolayısıyla beklemekten ve görmekten başka yapacak hiçbir şey kalmadı. Önümüzü göremiyoruz işin Türkçesi ve özeti bu" diye konuştu.

Rusya'dan 500 bin dolayında satış olduğunu vurgulayan Volkan Yorulmaz, "Bu rakamlar geçen haftaya ait veriler. Geçen haftaya kadar yani hiçbir şey olmamış olsa ve devam etseydi biz bugün 600- 700 binleri konuşuyor olacaktık genel satış anlamında. Mayısın sonuna kadar da bu 1 ila 1,5 milyon paket tur olacaktı. Yani bugün 1000 euro ortalamayla hesap edersen zaten 1,5 milyon paket satılsaydı bu 1,5 milyar euro demekti. Dolayısıyla böyle bir gelir kaybından bahsediyoruz turizm adına. Şimdi ekonomik anlamda bu gelir kaybolmuşken, keşke biz bu 1,5 milyar euro kaybedene kadar 500 milyon euro kaybetseydik de mart ayında ülke olarak keşke bugünleri yaşamasaydık" ifadelerini kullandı.