Osman Ayık: “Barış Pınarı Harekatı turizmi etkilemeyecek”

Osman Ayık: “Barış Pınarı Harekatı turizmi etkilemeyecek”

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (AKTOB) Ekim ayı geleneksel öğle yemeğinde konuşan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Barış Pınarı Harekatı’nın turizmi etkilemeyeceğini söyledi.

Barış Pınarı Harekatı’nın turizmi nasıl etkileyeceği sorusu ile sıklıkla karşılaştığını belirten TÜROFED Başkanı Ayık, “Ekim ayındaki artış ve gelecek sene için yapılan rezervasyonlara bakıldığı zaman bu operasyon turizmi etkilemeyecek. Bu operasyonda Mehmetçiğimize başarılar diliyoruz. Bu operasyonun kısa sürede biteceğini, barış ve huzurun sağlanacağını düşünüyorum” dedi.

Thomas Cook olayının ise turizmcilere önemli dersler verdiğini söyleyen Ayık, “Artık sistem sorgulanabilir hale geldi” diyerek açıklamalarına devam etti: “178 yıllık bir tur operatöründen bahsediyoruz. Dünyanın ikinci büyük tur operatörü. 16 kaynak pazardan operasyon yaparak 20 milyondan fazla insanı tatile taşıyan büyük bir turizm firması bir anda sistemden çekildi. Bize ciddi yansımaları oldu. Ülkemizdeki Thomas Cook misafirlerini güvenli bir şekilde ülkelerine gönderdik. Bu noktada gayret gösteren herkese teşekkür ederim. İyi bir sınav verdiğimizi düşünüyorum. Bu sınav geleceğimize bir yatırımdır. Bu iflastan önemli dersler çıkarmalıyız. Tüm yapılar artık sorgulanabilir. Yek yetkililik konusunda kontratlara dikkat etmeliyiz. Bireysel seyahatleri nasıl güçlendirebiliriz bu konulara bakmalıyız. Bizim geleceğimizi güvence altına alacak adımlar atmalıyız. Evrensel doğrular da var. Çevre ve iklim değişikliklerini atlamamamız lazım” şeklinde konuştu.

TÜROFED Başkanı Ayık, Thomas Cook’un iflası ile ilgili davaları tek elden yürütülmesi gerektiğini belirterek, “En kısa sürede bir hukuk bürosu ile anlaşıp davaları tek elden yürütülmesi daha iyi olacaktır” diye konuştu. 


Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!