Osman Ayık, “Turizmi Türkiye’nin her bölgesine yaymalıyız”

Osman Ayık, “Turizmi Türkiye’nin her bölgesine yaymalıyız”

AKTOB’un Antalya’da organize ettiği Uluslararası 9. Resort Turizm Kongresi’nde konuşan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, “Turizmi Türkiye’nin her bölgeye yaymalıyız” dedi.

Başkan Ayık’ın açıklamaları şöyle: “Turizm dünya ölçeğinde ve Türkiye ölçeğinde çok önemli. Dünya sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Seyahatler ne kadar büyürse dünya barışının tesisi o kadar kolay olacaktır. 2018 rakamlarına bakarsanız 1.4 milyar insan seyahat etti. Bunun 2030’da ise 1.8 milyar insanın seyahat edeceği öngörülüyor. Bu da insanların birbirini tanımasını ve güvenliği tesis edecek. Bütün bunların sonucunda da daha barışçıl ve huzurlu bir dünyaya sahip olacağız. Bu da bireylerin ve toplumların refahında artışa neden olacak. Bizim de geleceğimiz bu sektörde. Bütün adımlarımızı bu doğrultuda atmak lazım.

Bizim en önemli noktamız turizmi ülke sathına yaymak olmalı. Turizm bizim petrolümüz ve geleceğimiz ise biz turizmi her bölgeye yaymalıyız. Bunu sağlarsak bu ülkenin geleceğini, ekonomisini ve bekasını sağlayabiliriz.

Dünya değişiyor. Değişen dünyadan biz de etkileniyoruz. Seyahat eden insanların eğilimleri ve beklentileri değişiyor. Buna cevap vermeliyiz. Bir takım öncelikler belirlemeliyiz. Akıllı turizmi geliştirmek, rekabeti geliştirmek, daha çok ve daha iyi iş imkanları yaratmak, esnek ve kolay seyahati sağlamak, doğal ve kültürel varlıkları korumak en önemli noktalar olmalı. Bu paralelde hareket etmeliyiz. Bizim bu sektörde kulvar değişikliğine ihtiyacımız var. Rakiplerimiz ile olan farkı kapatmalıyız. İspanya’daki gelişmeleri yakından takip etmeliyiz. Belki onların birçoğunu ülkemize taşımalıyız.

Sektörün yönetilmesi ve yönlendirilmesi için yasal düzenlemeler lazım. Sektörün rekabetçi olması için yapılması gereken şeyler var. Üç tane yasal değişiklik var. İnsan kaynağı oluşturulması için çalışma kanununda turizm için bir parantez açılmalı ve düzenlemeler yapılmalı. Sektörün uzun vadedeki ihtiyacını karşılayacak bir düzenleme olmalı. Siyasi otoritenin bunu dikkate alması gerekiyor. Thomos Cook’un batması bütün bilinen ezberleri bozdu. Olmayacak bir şey oldu. Devasa bir organizasyon iflas etti ve arkasında ciddi kalıntılar bıraktı. Yeni oyuncular olacaktır ama bizim ulusal ve uluslararası düzeyde bir hedefimiz varsa yasal düzenlemeye ihtiyacımız var.

Biz gerektiği zaman kaynağımızı yaratırız. Turizm Geliştirme Ajansı’na da büyük bir katkı sağlayacağız. Bizim ana markamız Türkiye’dir ama ana markaları destekleyecek alt markaların da ayakta kalabilmesi lazım. Önümüzdeki dönemlerde umarız bu da gündeme gelir.

En önemli konulardan biri de bu kadar hayatiyet arz eden bir Ar-Ge birimine ihtiyacımız var. Bizim geleceğimiz için atacağımız adımları belirlemek için Ar-Ge birimine ihtiyacımız var. Dünya değişim gösteriyor. Tüketicinin beklentileri doğrultusunda araştırmalar yapmamız gerekiyor.

3-4 yıllık süreçte Türkiye’nin yatak sayısı 370 bin artacak. Biz daha farklı bir turizm yapmak istiyorsak burada yapmamız gerekenler var. Öncelikle envanter çalışması yapmalıyız. Bir takım rakamları paylaşmadan önce envanter çalışması yapmalıyız.”

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!